Régészek lettünk

Egy szép napsütéses őszi napon az osztályunkkal és osztályfőnökünkkel, Enikő nénivel kimentünk a tiszaörvényi Templom-dombra régészkedni.

Az ásatás helyszínén a Kiss Pál Múzeum igazgatója várt minket. Edit néni elmesélte, hogy a középkorban itt volt a falu. Először is körbevezettek bennünket az ásatáson. Körüljártuk a templom falait, és mivel a templom körül volt a temető, bemutatták azokat a helyeket, amiket eddig feltártak. Nagyon sok jó és izgalmas dolog volt ott, találtak csontokat, épületdarabot, edénydarabokat. A legérdekesebb lelet szerintem egy kb. egyéves baba csontváza.

Ezután Edit néni megkért minket, hogy mi is vegyünk részt a munkálatokban. Négy csoportra osztottak bennünket, kaptunk eszközöket, és lehetett csontokat tisztítani, ásni, fémdetektorozni. Nagyon aprólékosan, óvatosan kellett ásni. Az elején kisebb csontokat, köveket találtunk, utána viszont egy nagyon nagy követ, amire azt hittük, hogy csont. Kiderült, hogy az egy kemence, vagy a templom egyik darabja. A többiek fogakat, még több csontot találtak. Ezután fémkeresőztünk, majd „kismérnökök” lehettünk, mert a dolgokat, amiket találtunk, a tengerszinthez kellett mérjük egy szerkezet segítségével.

Körülbelül két órával később sok élménnyel és egy kicsit fáradtan tértünk vissza az iskolába. Nagyon jó és izgalmas nap volt. Az már biztos, hogy a szüleimmel visszatérek az ásatások helyére, később pedig a nem messzire lévő múzeumba.

Hajnal Zsolt Marcell – Kiss Dóra – Mándoki Dominik – Szabó Milán 5.A osztályos tanulók

Versfolyam 2022

egyetlen batyunk botunk fegyverünk az anyanyelv

(Kányádi Sándor)

2022. október 27-én iskolánk bekapcsolódott az immár 5. alkalommal megrendezésre kerülő Versfolyam elnevezésű programba.

A Rákóczi Szövetség, a Békéscsabai Szakképzési Centrum, a Békéscsabai Médiacentrum és a Heti Kelet Kulturális Alapítvány szervezte ezt az eseményt. A kezdeményezésben a magyarországi, a határon túli és a diaszpórában működő magyar iskolák tanulói szavaltak verseket egész nap online közvetítésen keresztül.

Az idén 58 iskola jelentkezett a programra, Magyarország számos intézménye mellett Szerbiából, Ukrajnából, Horvátországból, de még Ausztráliából is bejelentkeztek online versmondásra. A mi iskolánkból 9 tanuló részvételével kapcsolódtunk be az élő adásba. A 10. C osztályból Galyas Petra, Mazug Gréta, Szentjobbi Emma, Trázsi Kornélia, a 12. C osztályból Mazug Anetta. Felkészítő tanáruk Kissné Szedlacsek Gizella volt.

A 9.A osztályból Rácz Márk, a 9.B osztályból Mezei Balázs és Bodnár József, a 10.B osztályból Kasza Imre tanulók vettek részt a webes élő versfolyamon. Őket Bukta Erzsébet tanárnő készítette fel. Köszönetet szeretnénk mondani a technikai rész megvalósításáért Terjék Lajosnak.

Az egyik szervező, Csibor Géza, a Heti Kelet Kulturális Alapítvány elnöke volt, aki vallja, hogy az ifjúság anyanyelvi nevelésének, megtartásának egyik legfőbb eszköze a vers és a versmondás.

A résztvevők egymás után élő adásban mondták a verseket, melyek felvételei a versfolyam.hu weboldalon tekinthetők meg.

Örülünk, hogy ebbe a maratoni versmondásba a mi iskolánk is bekapcsolódhatott. Élmény volt számunkra, hogy élő adásban verseltek diákjaink a világháló közvetítésével a felvidéki, kárpátaljai, partiumi, erdélyi és vajdasági magyar tannyelvű iskolák tanulóival.

Bukta Erzsébet