Nyisd ki a szemedet, csökkentsd a szemeted!

November utolsó hete az Európai Hulladékcsökkentési Hét. Ezen időszak során igyekszünk a szokásosnál is nagyobb mértékben felhívni a diákok figyelmét a fenntartható fogyasztás, a hulladék csökkentés, hasznosítás és újrahasznosítás jelentőségére.

Idén online kérdőívet készítettünk, melyet az iskola tanulói és pedagógusai töltöttek ki. Az űrlapon szerepelt az iskolai étel- és italfogyasztás csomagolására, a vásárláskor használt tasakok- táskák újra felhasználhatóságára, a szelektív hulladékgyűjtésre illetve a szemétszedő akciókra vonatkozó kérdés is.

Egy figyelemfelhívó film segítségével mélyebben átérezhették a diákok a szennyezett víz és levegő egészségünkre, illetve a klímára gyakorolt hatását, mely ellen, ha kis mértékben is, de minden egyén tehet. Bodnárné Földi Zita, Dr. Ceglédi Erzsébet, Szabó Anikó Ildikó, Szabóné Gyöngy Gyöngyi és Veres Enikő tanárnők közreműködésével dolgozták fel a témát.

Pénteken egy tartalmas előadás keretében ismerkedhettünk meg a helyi hulladékgyűjtési és újrahasznosítási lehetőségeket, eredményeket. Vendel Zsolt, az NHSZ Tisza Nonprofit Kft. ügyvezetője mesélt az elmúlt években Tiszafüred és környékének szelektív hulladékgyűjtésben elért pozitív változásairól. Kolléganője, Nagy Izabella pedig újrahasznosított PET palackokból, befőttes üvegekből, tojástartókból stb. készült játékokat és használati eszközöket mutatott be az érdeklődő diákoknak.

Az előadás végén Dékány Lili, K. Nagy Noémi és Nagy Tímea 10. A osztályos tanulók foglalták össze a kitöltött kérdőívek tapasztalatait. E szerint gimnáziumunk tanulóinak, illetve pedagógusainak többsége igyekszik környezettudatosan vásárolni, újrahasznosítani. Viszont van még, amin változtatnunk kell, hogy kevesebb szemetet termeljünk.

Szabóné Gyöngy Gyöngyi
reál munkaközösség vezető