Erasmus+ találkozó a Kossuth Lajos Gimnáziumban

2022. szeptember 26. és október 1. között a Be the Solution to Pollution című nemzetközi partnerségi projekt résztvevői, (spanyol, portugál, török és finn tanárok, valamint diákok) egy tartalmas hetet tölthettek nálunk.

Az első napon a delegáció Budapest nevezetességeivel ismerkedett, majd a Csodák Palotájába utaztunk, ahol játékos módon találkozhattunk a természet törvényszerűségeivel. A Hősök terén tett rövid séta után elindultunk Tiszafüredre, ahol a fogadó családok már vártak ránk.

A találkozó második napját az iskolában kezdtük, ahol a megnyitó után diákjaink vezették körbe a látogatóinkat az iskolában. Ezután power point prezentációk következtek: a partnerek bemutatták az országukat, iskoláikat és mi is ezt tettük egy diasor segítségével. A rövid szünetben finom, a vendéglátó családok által készített házi süteményekkel kínáltuk meg a vendégeket, ezután 4 diákunk vezette fel a találkozó témáját, a légszennyezést egy bemutatóval. Ebéd előtt az iskola területén fákat ültettünk, majd az ebédet a Molnár vendéglőben fogyasztottuk el.

Mivel nagyszerű idő volt, szikrázó napsütéssel, úgy döntöttünk, hogy kenuzni megyünk a partnerség tagjaival. A kezdeti nehézségek után szépen siklottak a járművek. Ezután métázni invitáltuk a diákokat, majd késő délután a külföldi tanulók a fogadócsaládokkal töltötték az időt.

A harmadik napot szintén az iskolában kezdtük: a levegővel és annak szennyezésével kapcsolatos kísérleteket mutattunk be, majd a diákok csoportokban kerestek megoldásokat a levegő szennyezésének csökkentésére. A tízórai után a tanulók különféle sportfoglalkozáson vettek részt, a tanárok pedig koordinátori megbeszélést tartottak az előttünk álló mobilitásról. Az iskolában elfogyasztott ebéd után a poroszlói Ökocentrumba látogatott a csapat, ahol megismerkedhettünk a Tisza-tó élővilágával. A délután további részében először Posztós Gabriella által felajánlott csónaktúrán vettünk részt, majd pedig a Fűzfa Pihenőparkban bowlingoztunk. Az est fénypontja a Superman/woman tematikájú parti volt, amely a gimiben került megrendezésre.

A negyedik nap délelőttjén a tanulók részt vettek a suli által szervezett Európai Sportnapon, közösen zumbáztunk, majd néhány csapatépítő feladat elvégzése után Egerbe indultunk, ahol megismerkedtünk a város látnivalóival. Diákjaink vezették a partnereket kisebb csoportokban. Kis szabadidő után Egerszalókra buszoztunk, és a napot a fürdőben zártuk.

Az ötödik nap reggelén, a búcsú pillanataiban a sok könnyes szem mutatta meg igazán, hogy a diákok mennyire jól érezték nálunk magukat, és szívesen itt töltenének még legalább egy hetet.

A találkozóról készült film itt tekinthető meg.

Monok Péter