A STOCKHOLMI IFJÚSÁGI VÍZ DÍJ NEMZETI DÖNTŐJÉN 3. HELYEZÉST, VALAMINT KÜLÖNDÍJAT NYERT EL NAGY ZSOMBOR ÉS SZŰCS RICHÁRD

Az 1997-ben alapított Stockholmi Ifjúsági Víz Díj (Stockholm Junior Water Prize, SJWP) a legismertebb nemzetközi ifjúsági díj a vízügy területén. Ezen a különleges, magas színvonalú versenyen, ami része az évente megrendezett Víz Világhétnek, hatalmas megtiszteltetés részt venni. Az esemény egyúttal kiváló eszköze a víz-, illetve a környezet védelmére, a környezettudatosságra irányuló figyelem felkeltésének. Magyarország 2013-ban csatlakozott ehhez a nemes vetélkedőhöz. A magyarországi versenyt a GWP Magyarország Alapítvány szervezi számos partnerszervezet segítségével és támogatásával.

A 2019. évi magyar versenyre 18 angol nyelvű pályázat érkezett az ország különböző részeiből, összesen 25 diák munkáját bemutatva. A neves vízügyi szakemberekből álló bíráló bizottság döntése alapján a hazai döntőbe a következő pályázatok jutottak be:

  • Kovács Lilla és Lőrincz Viktória (Szalézi Szent Ferenc Gimnázium, Kazincbarcika): What comes from you, goes back to you
  • Szűcs Richárd és Nagy Zsombor (Kossuth Lajos Gimnázium és Általános Iskola, Tiszafüred): How can we avoid more water disaster?-The Tisza River must be saved for the further generation
  • Kun Eszter (Szentendrei Móricz Zsigmond Gimnázium): Growing Plants, Growing Minds with Educational Aquaponics Systems
  • Menich Krisztina és Vida Melinda (Veres Pálné Gimnázium, Budapest): Could tap water lead to lead poisoning?
  • Papp Dénes és Juhász Marcell (Kiss Ferenc Erdészeti Szakgimnázium, Szeged): Restoration of enviromental damage caused by the Tisza river regulations and drainage for agriculture and forestry

A verseny három fordulóból állt. A nevezés egy egyoldalas angol nyelvű összefoglaló elkészítésével történt februárban. A kiválasztott összefoglalók szerzői március 4-éig felkérést kaptak a teljes húszoldalas pályamű kidolgozására, melynek benyújtási határideje 2019. április 18. volt. A 20 oldalas angol nyelvű pályaműnek az élet minőségének javulását kellett elősegítenie vízminőség-javítás, vízkészlet gazdálkodás, vízvédelem, víz- és szennyvíztisztítás, de akár oktatás vagy a víz társadalmi vonatkozásainak bemutatása révén. Tartalmaznia kellett kutatási megközelítést, tudományosan elfogadott vizsgálati módszereket, kísérleteket, monitoringot, és az eredmények értékelését és bemutatását, beleértve statisztikai elemzést is. Szeretnénk köszönetet mondani Dr. Antal Lászlónak (a Debreceni Egyetem Hidrobiológiai Tanszékének adjunktusa) és Nyeste Krisztián, Ph-D hallgatónak, akik lehetővé tették, hogy halat boncolhassunk és a Kémia Tanszéken analízist végezzünk, valamint hálásak vagyunk szakmai segítségükért. Szintén köszönettel tartozunk Dr. Harka Ákosnak, hogy támaszkodhattunk tanulmányaira, valamint Hegedűs Gábornak, a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. vezetőjének. A döntő résztvevőit a verseny bíráló bizottsága május elején jelölte  ki. Lelkesen és izgalommal készültünk a döntőre, hiszen a nyertes képviselheti hazánkat a stockholmi nemzetközi döntőn. Diákjainknak utolsó évesként nem volt könnyű dolguk, hiszen közben az írásbeli érettségi vizsgákkal is meg kellett birkózniuk. Egy A0-ás posztert is kellett készítenünk a pályaművük bemutatására. Ennek technikai kivitelezéséhez nagy segítségünkre volt Bodnárné Földi Zita tanárnő.

2019.06.01-én, Budapesten a Magyar Víziközmű Szövetség (MaVíz) székházán került sor az angol nyelvű döntőre. Párosunk elsőként mutathatta be a pályamunkáját, majd válaszolt a zsűri kérdéseire. A versenyt Lovas Attila, a GWP Magyarország Alapítvány elnöke nyitotta meg. A zsűriElnöke, a  Nemzeti Közszolgálati Egyetem professzora, Szöllősi-Nagy András értékelte a versenyzőket, majd a köztársasági elnöki hivatal képviselője adta át a díjakat. A héttagú zsűri komoly szempontrendszer alapján pontozott, 6 fő szempontot vizsgált, azon belül pedig számos alpontot:1. A téma fontossága a tudomány, a környezet, illetve a társadalom szempontjából 2. Kreativitás 3. Módszer 4. A téma ismerete 5. Gyakorlati tapasztalat 6. A szöveges anyag és a bemutatás.

A zsűri tagjai között elismert szakemberek foglaltak helyet:

Baranya Sándor; docens, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Bérczi-Siket Anna; szakreferens, KEH, Környezeti Fenntarthatóság Igazgatóság, Clement Adrienn; docens, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Major Veronika; igazgató, VTK Innosystem Kft., Marschall Marcell; szenior project manager, SUEZ Water Technologies & Solutions, Nagy Edit; főtitkár, Magyar Víziközmű Szövetség, Rasztovits Zsolt Edgár; Üzletfejlesztési Igazgató, Xylem Water Solutions Kelet-Európa és Eurázsia Vízkezelési Üzletág, Szűcs Péter; dékán, Miskolci Egyetem, Thalmeinerova Danka; tanácsadó

Nagy Zsombor és Szűcs Richárd dobogós, harmadik helyezettként végzett a neves versenyen, valamint a Különdíjat is elnyerték, így szeptemberben a Magyar Víziközmű Szövetség Főmérnöki Értekezletén vehetnek részt előadóként és bemutathatják a pályaművüket. Emellett meghívást kaptak a Sándor Palotába, ahol a köztársasági elnök úr vendégül látja a döntősöket.

Örülök, hogy felkészítő tanárként segíthettem a két tehetséges fiatal munkáját és felkészülését, és rendkívül büszke vagyok intézményvezetőként is e rangos versenyen elért eredményükre.

Dr. Pásztorné dr. Vass Anikó

intézményvezető/ felkészítő tanár