Beszámoló görögországi projekttalálkozóról

A Cool Science for Young Scientists című Erasmus+ nemzetközi partnerségi pályázat soron következő találkozójának a görögországi Lesbos szigete adott otthont, ahol a görög partneriskola található.  A mobilitásra iskolánkból 3 pedagógus: Dékány László, Dékányné Szabó Enikő és Monok Péter utazott.

Lesbos fővárosában, Mytilene-ben található a partnerintézmény, amely egy iskolakomplexum része, hiszen egymás mellett található három intézményi szint. A programot köszöntők nyitották, az igazgató, a koordinátor és egy, az oktatásért felelős szakember mondott beszédet. Ezután a partnerországok képviselői mutatkoztak be egy-egy power point prezentáció segítségével. Itt az iskola diákjai megismerhették a résztvevő országokat, iskolákat. Majd egy tradicionális görög táncbemutatón vettünk részt, amelyet az iskola udvarán szerveztek számunkra. Külön öröm volt, hogy a táncok alaplépéseit mi is megtanulhattuk.

Az iskolai látogatás során bepillantást nyerhettünk az intézményben folyó szakmai munkába, összehasonlíthattuk a tárgyi és egyéb feltételeket saját intézményünkével, és a formális, ill. informális beszélgetések során információkat szerezhettünk a partner intézmények feltételeiről, megoszthattuk egymással tapasztalatainkat, jó gyakorlatokat.

A találkozó elsődleges feladata a két éves projekt lezárult első évének szakmai, pénzügyi áttekintése, valamint a második év feladatainak és mobilitásának tervezése és ütemezése volt.

A megbeszéléseket a fogadó intézmény koordinátora vezette, a küldöttségek résztvevői elmondták eddigi tapasztalataikat, kiemelve a számukra pozitív eseményeket, eredményeket, valamint azokat a nehézségeket, amikkel az elmúlt év során találkoztak, s amikre a második évben fokozott figyelmet kell fordítani. Továbbá megbeszéltük azt, hogy a tanulók milyen pozitív élményeket, tapasztalatokat és tudásismeretet szereztek a pályázathoz kapcsolódó tevékenységeik – kísérletek megfigyelése, tervezése, végzése, dokumentálása – során, azok milyen formában és hatékonysággal fejlesztették a természettudományos kompetenciáikat.

Az iskolai műhelymunkán túl vendéglátóink igyekeztek a környéket is megmutatni, és elsősorban olyan kirándulásokat, programokat szervezni számunkra, amelyek a természettudományos projekthez köthetőek. Ilyen kirándulás keretében látogattuk meg pl. a Sigri-ben található természettudományi múzeumot, ahol a régészeti laboratóriumban folytatott munkába is bekukkanthattunk. Ezen kívül meglátogattunk egy kolostort, ahol a szerzetesek életébe és az ortodox vallás sajátosságaiba pillanthattunk bele, sétáltunk Lesbos szigetének fővárosában, és elutaztunk egy különleges múzeumba és üzembe, ahol Görögország nemzeti italát, az ouzót készítik.

A szakmai megbeszéléseken túl számtalan lehetőségünk volt még kötetlenebb társalgásra a csoport tagjaival a projektben folyó munkáról, így sok ötletet osztottunk meg egymással.

A találkozóról készült kisfilm itt, a fényképek pedig ide kattintva érhetők el.

Dékányné Szabó Enikő, Dékány László és Monok Péter