Beszámoló olaszországi mobilitásunkról

2019. október 20-án a Create your own business című két éves nemzetközi együttműködési pályázat első találkozójára indult az olaszországi Foggia városába három pedagógus (Bekéné Németh Tímea, Tudeszéné Pallagi Erika és Monok Péter) valamint három diák (Beke István Zsombor, Erdős Attila Gábor és Szél Szabolcs Bálint) a Kossuth Lajos Gimnáziumból.

A projekt egy nagyon érdekes témát dolgoz fel, az üzleti élettel áll kapcsolatban, az üzleti készségeket fejleszti számos tevékenység segítségével.  Nagy érdeklődéssel és némi izgalommal vártuk a találkozó eseményeit.

Budapestről a dél-olaszországi Bari városába repültünk, ahol megismerkedtünk a várossal és a tengerpartra is elsétáltunk. A bátrabbak fürödtek is a 21 fokos, tiszta vízben. Késő délután vonatoztunk el a találkozó színhelyére, Foggia-ba.

 A projekt fő koordinátora, az olasz Antonio Zito várt minket a vasútállomáson és elvitt a szállásra. Másnap bemutatta az iskolát közösen az igazgatóval, így betekintést kaphattunk az intézmény mindennapjaiba. Megtudtuk, hogy a szakképző intézményben milyen ágazatokkal foglalkoznak, valamint megnéztük a sajátos nevelési igényű csoportokat is. A polgármesteri hivatalban az oktatásért felelős szakemberek fogadták a nemzetközi csoportot.

A diákjaink az olasz diákokkal közösen workshopokon vettek részt, ahol először „icebreaker” feladatokkal, majd pedig business tevékenységekkel mélyültek bele a projektmunkába. Közben az angolt, mint munkanyelvet használták, így csiszolva idegen nyelvi készségeiket.

Mi, koordinátorok pedig megbeszéléseket tartottunk az elkövetkezendő két év főbb feladatairól, eseményeiről, lefixáltuk az előttünk lévő találkozók dátumait, egyeztettük a kiutazó diákok és tanárok számát. Az első év három konkrét témáját is átbeszéltük.

Az üzleti élettel kapcsolatban meglátogattunk egy olyan farmot, ahol bivaly mozzarellát készítenek, és betekintést kaphattunk a termelés és az értékesítés folyamataiba. Továbbá elutaztunk egy olyan helyre, ahol a régió szőlőjét dolgozzák fel és készítenek híres bort belőle. Itt is sok hasznos információval szolgáltak az értékesítéssel és a marketinggel kapcsolatban.

A „business” tudáson kívül földrajzi, történelmi és kulturális ismeretekkel is gazdagodtunk. Megismerhettük Foggia katedrálisát és a város történelmét, Manfredoniában megtekintettük a tengerparton található várat és a középkori katedrálist, valamint ennek a fémszerkezetből készült vázát, ami leginkább egy szellemkatedrálisra hasonlított. Ezen a településen még egy középfokú oktatási intézményt is megnéztünk, ahol különböző szakmák világába engedtek betekintést a körbevezető tanárok.  Elbuszoztunk a szomszédos Lucera-ba, ahol egy olyan szakiskolában láttak minket vendégül, ami régen egy kolostor volt. A gyerekek itt töltik a szakmai gyakorlatukat, és főznek-sütnek a diákok és a város lakó számára is. Az egyik este egy felejthetetlen koncerten vettünk részt, ahol a város felnőtt és diákkórusa szórakoztatott minket különféle melódiákkal. A portugál koordinátor, Maria is megmutatta énektudását.

Az egy hét alatt számtalan élménnyel gazdagodtunk, megismerkedtünk és barátságot kötöttünk pedagógusokkal, oktatási rendszerek működésébe pillanthattunk bele, és hasonlíthattuk össze ezeket. Örömmel tapasztaltuk, hogy a kiválasztott diákok felszabadultan viselkedtek, mertek kommunikálni és sok hasznos ismerettel felvértezve tértek haza a mobilitásról. Olyan tudással, amelyet majd a pályázat során hasznosítani tudnak.

A mobilitásról készült kisfilm itt tekinthető meg.

                        Monok Péter