Élményszerű tanulás a Kossuth Lajos Gimnázium és Általános Iskolában

A Karcagi Tankerületi Központ sikeresen pályázott az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében a Korszerű pedagógiai módszerek alkalmazását segítő Iskolai Közösségi Program kísérleti megvalósítása című pályázatára. A Magyar Állam és az Európai Unió támogatásával 238 100 000 forintból valósulhatja meg programjait.

A projekt célja a köznevelés minőségi fejlesztése nem formális és informális tanulási módszerek kísérleti megvalósításán keresztül, hangsúlyt fektetve az élményalapú tanulási módszerek kísérleti megalapozására, a tanulás közösségi élménnyé formálására.

Ennek érdekében a működési területén kijelölt intézményekkel együttműködve olyan stratégiát dolgozott ki, melyben az értékközpontú nevelés, az egész életen át tartó iskolai tanulás megalapozása, az alapkészségek és kulcskompetenciák fejlesztése, a köznevelés hátránykompenzációs szerepének erősítése és az EU ifjúságpolitikai, fejlesztési területével összhangban az iskolai lemorzsolódás csökkentése áll.

Tematikus napközis és tematikus bentlakásos tanulási alkalmakat valósít meg, mely során a pedagógusok az Oktatási Hivatal által az EFOP-3.2.15-VEKOP-17 konstrukció keretében kifejlesztett tartalmakat alkalmazzák. A lebonyolítás időszaka 2018 és 2019 júniusának utolsó két  hete volt.

A gesztor intézményben a Kossuth Lajos Gimnázium és Általános Iskolában digitális világ és tudatos médiahasználat tematikájú napközis táborban 6. osztályos tanulók közül 23 fő vett részt.

A Kossuth Lajos Gimnázium Kossuth Lajos Általános Iskolájában nemzeti és kulturális identitás, digitális világ tudatos médiahasználat, és környezetvédelem tematikájú táborokban összesen 116 tanuló táboroztatására volt lehetőség.

A Kossuth Lajos Gimnázium Nagyiváni Általános Iskolájában nemzeti és kulturális identitás, sport és egészség tematikájú tábor valósult meg 51 fő részvételével, 1. 2. 4. valamint 6. évfolyam bevonásával.

A Kossuth Lajos Gimnázium Tiszaszőlősi Általános Iskolájában  környezetvédelem, sport és egészség tematikájú napközis tábor valósult meg 40 tanuló részvételével, alsó- és felső tagozat bevonásával.

Örömmel számolhatunk be arról, hogy az idei év június 3 hetében a Kossuth Lajos Gimnázium Kossuth Lajos Általános Iskolájának Tiszaigari telephelyén  környezetvédelem tematikájú napközis tábort szerveztünk 15 diák bevonásával. A KLG Balkay Pál Általános Iskolájából 18 kisdiák részesülhetett élménygazdag programokban, egynapos kirándulásban, napi négyszeri étkezésben környezetvédelem tematikájú napközis tábor révén.

A pályázat jóvoltából minden tagintézményünk számos eszközzel gyarapodott, melyek a  táborok megvalósítást segítik elő. Említhetném a videókamerát, a fényképezőgépet, SD kártyát, tematikához illő tárgyi eszközöket. Amely tagintézményünk sport tábort valósított meg, sporteszközökben részesült.

Intézményi szinten az idei tanévben 12  napközis tematikus tábort bonyolítottunk le a két hét alatt, ahol összesen 263 diáknak nyílt lehetősége élményalapú tanulásra, továbbá számos közösségi programban részt venni.

Köszönet a Karcagi Tankerületi Központnak, hogy hozzásegítette a gesztor illetve a tagintézményeket a táborok megvalósításához, a programok változatosságáért köszönet illeti a vezető és segítő pedagógusokat.

Dr. Drénné Takács Krisztina