Fenntarthatósági Témahét

Fenntarthatósági Témahét 2023. április 24-28. között került megrendezésre. A témahét bevezetéseként, Bors Richárd a Nimród Vadászújság főszerkesztő-helyettese tartott előadást intézményünkben „Miért vadászunk, miért vadásszunk?” címmel. Ehhez kapcsolódva iskolánk több mint hatvan tanulója virtuális utazáson vehetett részt Kovács Gergelynek, a Nimród Vadászújság munkatársának segítségével. A Fenntarthatósági Témahét keretében megtartott rendezvényen az afrikai szavannák, erdők és vizes élőhelyek élővilágának megismerése mellett delfinek és ámbrás cetek között a tenger mélyére is „lemerülhettek” vállalkozó kedvű és kíváncsi diákjaink. Az előző két, nagy érdeklődést keltő, színvonalas program szervezését Ébner Gábor igazgatóhelyettesnek köszönhetjük.

Az előző hetekben kupakgyűjtő versenyt hirdettünk, amely eredményeként több mint 50 kg mennyiség gyűlt össze. A kupakokkal egy beteg kisfiú gyógyítását támogattuk.

Az osztályok közötti versenyben az alábbi helyezések születtek: I. hely: 9. B, II. hely: 7. A, III. hely: 5. A; részt vett még a 6. A, a 9. A, a 11. A és a 10. B osztály is. Az ezzel kapcsolatos háttérmunkában Gacsal Lilla tanárnő és Szabóné Gyöngy Gyöngyi tanárnő segítette a szervezési feladatokat.

A 2023-as Fenntarthatósági Témahét kiemelt témái a biodiverzitás, a fenntartható értékek, az energia és a hulladék. Dányi Zsolt tanár úrral a 11-es tanulók egyik részével projektmunkában mind a 4 kiemelt témát kidolgozták. Magyarné Ficzere Andrea tanárnő pedig a 11-es tanulók másik csoportjával a Fenntarthatósági Témahéthez kapcsolódó kérdőívet töltötték ki. Áder János volt köztársasági elnök klímatanóráját tekinthették meg a nyolcadik osztályos tanulók szintén Dányi Zsolt tanár úrral.

A kilencedikes tanulókkal dr. Ceglédi Erzsébet tanárnő és Kasza Adrienn tanárnő ökológiai lábnyomot számolt, valamint megoldási javaslatokat kerestek az ökológiai lábnyom csökkentésének lehetőségeivel kapcsolatban.

Az ötödik és hatodik osztályos tanulók érdekes feladatlap segítségével fejleszthették tovább a szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatban megszerzett tudásukat Kasza Adrienn tanárnő és Szabó Anikó Ildikó tanárnő segítségével.

A Fenntarthatósági Témahét keretein belül szerettük volna felhívni a gyerekek figyelmét arra, hogy a Kárpát- medence és hazánk mennyire bővelkedik változatos és védett fajokban, és ennek a gazdag élővilágnak a megőrzéséért ők is sokat tehetnek. Különböző korcsoportú tanulók más-más szemszögből közelítették meg a témát. Voltak, akik egy-egy fajt, míg mások hazánk nemzeti parkjait és élővilágát mutatták be. A tanulók által készített plakátokból az iskola folyosóján kiállítás készült. A 7. A, 9. A és 11. B-s diákok munkáját dr. Ceglédi Erzsébet tanárnő és Kasza Adrienn tanárnő koordinálták.

Az ötödik és a hetedik osztályosok Kasza Adrienn tanárnővel megismerték az iskolaudvaron, illetve a fűszer- és gyógynövénykertbe ültetett növényeket, illetve felelevenítették előzetes tudásukat.

Több tanuló az elsősegélynyújtás alapjaival ismerkedhetett meg, gyakorolhatták a kötözéseket, a mentőhívást és az újraélesztés menetét Szabó Anikó Ildikó tanárnő segítségével.

Szabó Anikó Ildikó
témahét felelős pedagógus