Kalandozások az ókori Római Birodalomban

A latin örökségünk tantárgy tanítása az idén a tiszafüredi Kossuth Lajos Gimnáziumban egy több mint egymillió forintos pályázat által még színesebbé és érdekesebbé válhat.

 Ennek pályázatnak egyik fontos programpontja valósult meg szeptember 26-án, amikor az egész ötödik évfolyam (az A és B osztály együtt) Budapestre kirándult, hogy testközelből megtapasztalja a római örökséget. Aquincumba látogattunk az egykori római tartomány, Pannónia székhelyére. A város fénykorában virágzó település volt, 120-150 ezer főnyi lakossággal, és bár a rómaiak majd 1600 éve elhagyták ezt a vidéket, emlékük itt maradt. Ebből a kis ötödikesek most az egykori polgárváros megmaradt romjait tekinthették meg szakszerű idegenvezetéssel. Bepillanthattak a rómaiak mindennapjaiba: ellátogattunk a húspiacra, ahol megtudtuk hogyan csapták be a vásárlókat az árusok; megnéztük a „szupermarketet”, majd a fórumot, ahonnan a várost irányították; láttunk közfürdőt, ahol a vizet padlófűtéssel melegítették fel; aztán a római kori kövezett főutat; a nyilvános vécét, ahol egyszerre egy időben negyvennél is több ember végezhette dolgát, miközben beszélgettek, társasjátékot játszottak; megcsodáltuk a romjaiban is impozáns villát, melyhez még külön edzőterem is tartozott.

A tárlatvezetést követően a gyerekek csapatokra osztva kincskereső kalandban vehettek részt, a romok között kutatva. A pihenőidőben pedig a római mitológiát idéző játszótéren adták ki maradék energiáikat. A programot egy közös palacsintázás zárta Nagyi Palacsintázójában.

Már alig vártuk a következő tanulmányi kirándulást a Nemzeti Múzeumba. Október 10-én neki is indultunk. A múzeumban már vártak bennünket, és a program, amit nyújtottak élményekkel teli volt. Kettéválva a gyereksereg megindult felfedezni Pannónia régmúltját. Megnéztük a világhírű Seuso-kincseket, melyek egy kb. 1700 ével ezelőtt itt lakó előkelő római család tulajdonában lehettek. A színezüst és néhol aranyozott ét- és tisztálkodási készlet (tálak, korsók, tálcák stb.) nem csak azért érdekesek, mert az piaci értékük egyenként milliárdokban mérhető, hanem mert a díszítésük, domborműveik, véseteik által megismerkedhettünk az akkori római élőkelők életével (vadászat, fürdőzés, lakoma, horgászat), illetőleg találkozhattunk számos mitológiai alakkal, akiknek történetét meg is hallgathattuk (Akhilleusz, Perszeusz és Androméda, Meleagrosz, Hüppolitosz). A program második részében múzeumpedagógia foglalkozás következett Élet az ókori Pannóniában címmel. Ezen a korabeli átlag római polgár mindennapjaiba csöppenhettünk bele: mit ettek, hogyan öltözködtek, közlekedés, oktatás stb. A gyerekek kipróbálhatták, milyen írni viasztáblára, mint a római kisiskolások, felpróbálhattak egy férfi és egy női tunikát, sőt tógát is. A fiúk örömére a római hadseregről is esett szó, és a rövid kétélű kardot, a gladiust kézbe is vehették. Végezetül császárkori pénzt vertek, sajnos csak alumíniumból, de legalább hazavihették.

Hazafelé utazva az általános vélemény az volt, hogy mennyire jó és más így testközelben megtapasztalni ezeket a dolgokat, maradandóbb az élmény.

A kiránduláson készült képeket megtekinthet galériánkban.