Mathias Corvinus Collegium Roma Tehetség Programja

A Mathias Corvinus Collegiummal 8.éve működik együtt gimnáziumunk. A 2023/2024-es tanév kezdete előtt, a nyár folyamán iskolánk három tehetséges roma tanulója, Koszta Laura, Rabi Dzsenifer Kasszandra és Rabi Roxána Julianna 10. B osztályos tanulók sikeres felvételt nyert a Mathias Corvinus Collegium Roma Tehetség Programjába. A lányok amellett, hogy élvezik a program nyújtotta lehetőségeket és előnyöket, eleget tesznek a szigorú követelményeknek, kihívásoknak. A három KLG-s diák kiemelkedően, a program legjobbjaikként kaphatták kézhez legutóbbi képzési hétvégéjükkor félévi értékelésüket. Szívből gratulálunk nekik! Beszámolójukat a következőkben olvashatjuk:

„Az MCC pályázatot osztályfőnökünk, Csörögi-Szász Bettina ajánlotta nekünk. A bejutás folyamatában egy másik szaktanárunk, Kasza Adrienn segített nekünk. Bejutásunk sikerének több feltétele is volt. A pályázat leadásához szükséges dokumentumokat el kellett készítenünk és be kellett küldenünk:

● Önéletrajzot (maximum 2 oldal terjedelemmel)

● Motivációs levelet

● Az előző két félévről szóló elektronikus bizonyítványt

● Nyelvvizsga-bizonyítvány másolatát (ha rendelkezésre áll)

● Egy prezentációt az alábbi témák egyikéből:

Teher alatt nő a pálma- a folyamatos terhelés növeli a teljesítményt;

Nyomtatott sajtó elvesztette a jelentőségét, a jövőben elegendő online médiát gyártani.

Mi az elsőt, a Teher alatt nő a pálma című témát választottuk, amelyet később elő is kellett adni a felvételin. Az előadást a témával kapcsolatos prezentációval be is mutattuk…, de erről majd egy kicsit később.

A felvételi eljárás menete: A legjobbaknak ítélt jelentkezőket behívták egy felvételi elbeszélgetésre augusztus 7-9-e között. A beszélgetés során szó esett a céljainkról, tanulmányainkról, jövőbeli terveinkről és érdeklődési területeinkről, emellett bemutattuk a prezentációt. Ezután egy logikai, illetve egy szókincs tesztet kellett kitöltenünk. Mindezeket sikeresen teljesítettük és ezáltal részt vehettünk az MCC nyári táborában, amit Révfülöpre szerveztek meg. Ott összekovácsolódtunk a velünk újonnan jött roma tehetségekkel és azokkal is, akik már régebb óta a Mathias Corvinus Collegium tagjai.

Amit az MCC nyújt: idegennyelvi képzésekkel támogatnak bennünket (heti 2 alkalommal másfél óra), ösztöndíjat kapunk, szaktanárok segítenek bennünket az érettségi felkészülésben, mentorálási lehetőségeket biztosítanak számunkra. Képzési hétvégék alkalmával különböző képzéseken és tréningeken vehetünk részt, ahol még jobban megismerhetjük önmagunkat, kultúránkat és másokat is. A Mathias Corvinus Collegium Roma Tehetség Programja fejlődési lehetőségeket kínál a roma gyerekek oktatásában, tehetségfejlesztésében és karriertervezésükben. Az egyetemisták megosztják velünk tapasztalataikat, és mindenféle jó tanáccsal látnak el bennünket. Különböző szakmai előadásokon vehetünk részt a kurzusok mellett, ennek eredményeképpen átfogóbb, mélyebb tudással gazdagodhatunk. Az egyetemisták számára kollégiumot is biztosítanak, ami számunkra is nagyon jó lehet majd a jövőben, amikor majd egyetemre fogunk járni. A képzési hétvégéken a szállásunk a Rubin Hotel, (költségmentes), ahol állandó felügyeletet biztosítanak az MCC munkatársai. Étkezést az MCC és a Rubin hotel is biztosít (szintén költségmentes).

A programnak szigorú követelményei vannak, a féléves és év végi értékeléskor a következőket veszik figyelembe:

● MCC Roma Tehetség Program Közösségi projekt munka

● MCC Roma Tehetség Program Kurzus projekt munka

● Nyelvi készségek fejlesztése

● A Roma Tehetség Program keretében megvalósított feladatvállalás

A féléves értékeléskor mindezekben kimagasló eredményt értünk el. Minden szempontnak tökéletesen megfeleltünk.

A program nyitott és befogadó minden résztvevő számára, függetlenül attól, hogy milyen háttérrel vagy képességekkel rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy minden résztvevőnek lehetősége van részt venni és hasznosítani a program előnyeit. Ezek mellett rendkívül újszerű és kreatív megközelítéseket alkalmaz a problémák megoldására vagy a célok elérésére. Az innovatív megközelítés segít a programnak friss és hatékony módon reagálni a kihívásokra és lehetőségekre.

A Mathias Corvinus Collegium Roma Tehetség Programja valóban egyedülálló és inspiráló kezdeményezés, amely hozzájárul a roma fiatalok fejlődéséhez és a társadalmi egyenlőség előmozdításához. Reméljük, hogy a jövőben még több tehetséges roma diák részt vehet ebben a programban és sikeres karriert építhet fel magának.”

(Koszta Laura, Rabi Dzsenifer Kasszandra, Rabi Roxána Julianna)