„Hétköznapi kémia”

A 10. évfolyam tanulói az utolsó kémia órákra különféle érdekes, hétköznapi kémiai témákból készítettek projektmunkákat. Előadásuk témáját posztereken, plakátokon foglalták össze. A teljesség igénye nélkül, íme néhány az elkészült művekből.

Szabóné Gyöngy Gyöngyi
reál munkaközösség vezető

Erasmus35 arcai felhívás közönségdíja

2022-ben 35 éves lett az Európai Unió egyik legnépszerűbb programja. Legelőször a pályázat a felsőoktatásban tanulók számára nyújtott külföldi utazásokat, azonban később ez kibővült más szektorokra is (szakképzés, köznevelés, stb.) A program fantasztikus lehetőségeket biztosít a nemzetközi együttműködésre, tapasztalatcserére és más kultúrák megismerésére. Az évforduló kapcsán a Tempus Közalapítvány meghirdette az Erasmus35 arcai felhívást, ahol olyan embereket kerestek, akik ösztöndíjasok voltak, vagy jelenleg is van futó projektjük, és szívesen megosztanák a világgal nemzetközi élményeiket.

Iskolánk számos nemzetközi partnerségi pályázatban részt vett már, több mint 20 európai ország közel 50 intézményével voltunk már kapcsolatban, néhány iskolával többször is. Ebben az évben három pályázatban is tevékenykedünk. Ezen pályázatok segítségével rengeteg diák jut páratlan, életreszóló lehetőségekhez.

Angol nyelvtanárként már 2006 óta foglalkozom nemzetközi partnerségi pályázatokkal, iskolánkban koordinátorként számos projektben tevékenykedtem különböző témákban. Ezeknek a pályázatoknak rengeteg pozitív hozadéka van a diákok és a tanárok számára is.

A mobilitások során már több mint 150 diákot vittem ki külföldre, sokszor olyanokat is, akiknek egyébként nem lett volna lehetősége rá (pénzügyi háttér, tanulási nehézségek és egyéb okok miatt).

A projektekben dolgozók számára tényleg kinyílt a világ, hiszen más kultúrákat, oktatási rendszereket ismerhettek meg, bővült történelmi, földrajzi, országismereti tudásuk.

Kollégáimat is segítettem nyelvi és szakmai fejlődésükben a mobilitásokra való felkészülésben és az utazások alatt, hiszen a munkanyelvet folyamatosan használhatták, és innovatív oktatási módszereket ismerhettek meg, amelyeket saját tanításuk során fel tudtak használni.

A partnerségekben részt vevők kommunikációs készsége, kreativitása, digitális készségei is fejlődtek.

A projektmunka alatt a részvevők szociális érzékenysége is nőtt azáltal, hogy eltérő vallású, kultúrájú emberekkel találkozhattak.

Számtalan kapcsolattal és barátsággal bővültünk nemzetközi szinten.

A szakomon kívül az oktatás más területeibe is kaphattam bepillantást, ezzel úgy érzem, hogy fejlődött a személyiségem, szélesedett a látóköröm: dolgoztam már sportos, egészséges életmóddal, természettel és annak védelmével foglakozó témákkal, természetismereti kísérletekkel, de volt már lehetőségem az alapkészségekre (olvasás, szövegértés, matematika) és az üzleti életre fókuszáló projektekben is részt venni.

Az igazán személyes élményeim sorát felsorolni is nehéz. A pályázatok segítségével eljutottam számos európai ország iskolájába, és tapasztalatokat gyűjthettem, rengeteg barátot találtam, voltam szennyvíztelepi látogatáson, hulladékválogató üzemben, szerveztem vízimentős bemutatót, vizsgáltam különféle vízmintákat, együtt úsztam hatalmas medúzákkal, megmártóztam nulla fokos vízben, közben sok-sok kifejezést tanultam a partnerek nyelvén, voltam bölényfarmon és mozzarella-feldolgozó üzemben, napokat gyakoroltam a konyhámban, hogy a később bemutatandó kísérletek jól sikerüljenek, kóstoltam különleges ételeket, megtanultam sífutni, gyorskorcsolyáztam, a tengerbe merültem könnyűbúvárkodni, török tüntetésbe botlottam bele, gyerekekkel együtt főztem az egészséges életmód jegyében, megtanultam, hogyan lehet a jégről kimenekülni, keringő dervisek táncát nézve megszédültem a sok forgástól, északi fény táncát figyelve megborzongtam, az éjféli nap alatt szauna után fürödtem a hűvös folyóban, flashmobot szerveztem, ahol háborúellenes dalokat énekeltünk, török táncokat tanultam,  sütkérező fókákban gyönyörködtem a tengerparton, közben pedig rengeteg embert, tájat és kultúrát ismerhettem meg. Az elmúlt 16 évem tele volt Erasmus (és Comenius) élményekkel.

Az Erasmus partnerségi pályázatok koordinátoraként úgy döntöttem, hogy jelentkezem a Közalapítvány felhívására. A közönségszavazáson elnyertem az elismerést, ezúton szeretném megköszönni mindenkinek a rengeteg lájkot, megosztást és a sok szép szót, amit kaptam! Önök nélkül/ Nélkületek ez nem sikerült volna.

Monok Péter