Body kiállításon vettek részt a Kossuth Lajos Gimnázium diákjai

Budapesten Body kiállításon vettek részt a Kossuth Lajos Gimnázium 98 diákja és 4 tanára február 16-án. A tárlat egy felejthetetlen “utazás” volt az emberi test világába. Betekintést kaptunk az emberi test szerkezetébe, és megtudhattuk, hogyan hatnak egymásra a funkcionális rendszerek és szervek. A kiállításon valódi emberek plasztinációit figyelhetünk meg valós méretben, köztük lenyűgöző kidolgozottságú, művészi, mozgó tónusba állított magasugrót, műkorcsolyázót, kötéltáncost, labdára vetődő kapust.


Láthattuk a betegségek és szenvedélybetegségek hosszú távú hatását, úgy mint a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás, és a mesterséges térd- vagy csípőízületek mechanikáját, implantátumok elhelyezkedését. Összehasonlíthattuk az egészséges és a beteg szerveket: az egészséges tüdőt és a dohányosokét. Különleges volt látni az embrió méhen belüli fejlődésének szakaszait is.

A diákok egyöntetű véleménye hogy, a kiállítás nagyon mély nyomot hagyott bennük, és elgondolkodtatott hogyan is éljük tovább életünket.

Dr. Bay Péter: Anyagcsere betegségek, a kutató személyes perspektívájából

MTA Középiskolai Alumni Program keretében Dr. Bay Péter, egyetemi tanár (DE Általános Orvostudományi Kar, Orvosi Vegytani Intézet) tartott előadást “Anyagcsere betegségek a kutató személyes perspektívájából” címmel.


Az MTA-DE Lendület Sejtmetabolizmus Kutatócsoport tagjaként Dr. Bay Péter biokémikus, kísérletes onkológiával, a tumorok anyagcseréjével, valamint a mikrobiom, az emberi szervezetben élő mikroorganizmusok alkotta rendszer kutatásával foglalkozik.
Előadásában kitért az anyagcsere betegségek okaira, az l. és Il. típusú cukorbetegségre, bemutatta a diabétesz típusait, beszélt arról, hogy hogyan kapcsolódik a “PARP” az anyagcsere betegségekhez, valamint megtudhattuk milyen kölcsönhatások vannak a gazdaszervezet, a daganatok és a mikrobiom között. Az előadás végén diákok és kollégák kérdéseket intézhettek az előadóhoz.


Köszönjük Dr. Bay Péternek a tartalmas délutánt!