Osztálykirándulás Zánkán

2024. szeptember 25-27. között iskolánk 6.A és 7.A osztálya háromnapos Erzsébet-táborban vett részt Zánkán, osztályfőnökeik (Tudeszéné Pallagi Erika, Dékányné Szabó Enikő) és két szaktanáruk (Magyarné Ficzere Andrea, Dékány László) kíséretében.

A három nap alatt a diákoknak színes programokat biztosítottak a táborban: interaktív foglalkozások (Hogyan készül a bankjegy? ill. Pénzügyi tudatosság kialakítása), érdekes fizika

kísérletek, esténként koncert és disco várta az érdeklődőket.

A szervezett programok mellett kirándulásra is jutott idő. Ellátogattunk Balatonfüredre, ahonnan egyórás sétahajózásra indultunk a tavon.

Mivel kellemes, napos volt az időjárás, szabad időnkben lehetőségünk volt lesétálni a Balatonhoz, és a parton, ill. a tábor egyéb helyszínein, játszóterein a szabadban sportolni, együtt játszani.

Dékányné Szabó Enikő

A tanév első MTA Középiskolai Alumni Program előadására került sor melynek témaköre : cyberbullying, internetes zaklatás + videó

A tanév első MTA Középiskolai Alumni előadására került sor 2024. 09. 30-án. Dr. Batár Levente kutatótanár, az Aszódi Evangélikus Petőfi Gimnázium és Kollégium angol nyelvtanára, volt gimnáziumunk vendége, a cyberbullying, internetes zaklatás témakörébe vezette be a kadétokból álló közönséget. Az előadó a fogalom tisztázást követően felsorolta a zaklatás formáit, elmondta, hogy hogyan lehet felismerni a bántalmazó helyzeteket, valamint azonosította a bántalmazói légkör szereplőit, a zaklatót, az áldozatot, a szemtanúkat, a lehetséges és az aktív védelmezőt. Sajnos a modern kommunikációs eszközök rontottak a helyzeten, hiszen míg korábban a zaklatás korlátozott térben és időben történt, ma már a nap 24 órájában történhet és széles körben (internet) válik ismertté.

Majd az előadó számba vette, hogy egyénileg és intézményi szinten mit tehetünk az iskolai zaklatás megelőzése érdekében.  Az előadás tinédzserként zaklatást átélt hírességek példáján bemutatott tanáccsal zárult, miszerint az online zajló, elhúzódó és szándékos bántalmazást, zaklatást, megfélemlítést átélő gyereknek tudnia kell, hogy nincs egyedül és fordulhat segítségért. Itt a szülők és a pedagógusok felelőssége, hogy észrevegyék az árulkodó jeleket, beszélgessenek a gyerekekkel a kortárs kapcsolataikról, ismerjék a barátaikat, vegyék észre, ha valami nyomasztja őket. Batár Levente felhívta a diákok figyelmét arra, hogy körültekintően járjanak el a posztolásnál, képek feltöltésekor. Szemléletes ábrákat adott a gyerekeknek, amelyeken nyomon követhették a bullying kialakulásának lehetséges folyamatait.Kifejthették gondolataikat a témával kapcsolatban és kérdéseket is intézhettek az előadóhoz.

Reméljük, hogy ezzel a figyelemfelhívó előadással hozzájárultunk a cyberbullying megelőzéséhez. Célunk egy elfogadó és támogató iskolai légkör, valamint a fizikai és érzelmi biztonság megteremtése diákjaink számára. Köszönjük az előadónak a tartalmas előadást egy nagyon fontos témában, valamint köszönet az MTA forgatócsoportjának riportot adó diákok közreműködéséért is!

Dr. Pásztorné dr. Vass Anikó

főigazgató/MTA Középiskolai Alumni Program kapcsolattartó