Iskolánk Erasmus akkreditációja segítségével 2024. december 7. és 14. között egy 12 fős csapat vett részt egy portugáliai rövid távú diákmobilitáson. A diákok: Boruzs Alexandra (8.A), Czinege Rozina (8.A), Csőke Linda (9.B), Fodor Zoltán József (10.B), Hajdu Nikol Jázmin (9.B), Józsa Attila Noel (8.A), Kertész Attila Noel (9.A), Lendvay Laura Judit (8.A), Lisztes Lilien (8.A) valamint Molnár Donát (8.A). A két kísérőtanár: Magyarné Ficzere Andrea és Monok Péter.
Az iskola, amelyik fogadott minket, egy régi partnerünk Canico városában, Madeira fővárostól 20 kilométerre, a koordinátor pedig Maria dos Anjous, a helyi énektanár, akivel több pályázatban vettünk már részt közösen.
A diákmobilitás fantasztikus lehetőséget biztosított az ismeretszerzésre a következő tevékenységek elvégzésével:
- Az iskolában járva-kelve, órák menetébe belepillantva megismerkedtünk a portugál oktatási rendszer sajátosságaival, a diákok mentalitásával, tanuláshoz való hozzáállásával, életmódjukkal, napirendjükkel.
- Több órán részt vettünk, ( testnevelés, tánc, varrás, horgolás, hímzés, sajátos nevelésű igényű diákokkal való foglalkozás, művészetek, ének, zene, dráma, robotika), így lehetőségünk volt ezen tantárgyakat alaposabban górcső alá venni, összehasonlítani a mi mindennapi tanítási gyakorlatunkkal.
- A diákjaink nyelvi képességi fejlődtek, hiszen a kezdetektől használták a közös munkanyelvet, az angolt. Az első iskolai nap egy prezentáció segítségével mutattuk be országunkat, városunkat, iskolánkat. Később a tanulók egyre bátrabban fordultak a portugál társaikhoz, és barátságok is szövődtek közöttük.
- Magyarné Ficzere Andrea tanárnő egy fél órás táncos (zumba) testnevelés órát tartott a portugál gyerekeknek.
- A környéken tett kirándulások alatt felfedezhettük a sziget látnivalóit: a legmagasabb tengerparti sziklát, a trópusi kertet, a keleti tengerparti sziklavonulatokat, az északi lávamendecéket, a híres babérlombú erdőket, eukaliptusz ligeteket, II. Károly, az utolsó magyar király sírját. Közben történelmi, földrajzi és biológiai ismeretekkel lettünk gazdagabbak. (Számtalan alapvető információt kaphattunk a sziget keletkezéséről, a környező szigetvilágról, annak állat és növényvilágáról, az első telepesekről…)
- Az iskolához tartozó Sea School intézményébe elsétálva a diákoknak lehetőségük volt kipróbálni tengeri sportokat, így hangolva őket a sportos életmódra: az eldugott, védett öbölben a csapat tagjai nyugodt körülmények között kajakozhattak, SUP-on állva evezhettek, felszínen búvárkodhattak, megfigyelve a tenger élővilágát.
- A Fun Art múzeumba belépve különféle optikai illúziókkal találtuk szembe magunkat. Ezeknek a magyarázatát aztán angol nyelven is megkaptuk.
- Kulináris élményekkel is gazdagodtunk: megkóstoltuk a híres madeira-i étkeket, a maracuja szósszal ízesített halat, babérfa ágára tűzdelt pácolt marhahúst, a fehérboros, fokhagymás marinádban érlelt disznóhúst, a híres fokhagymás kenyeret, az ízletes mézes sütit és a számtalan finomabbnál finomabb trópusi gyümölcsöt: guava, mangó, ananász, angol paradicsom, madeira-i banán, maracuja, avocado stb…
Monok Péter
December 18.