


2025. április 04-én Budapesten, a Pest Vármegyeház – Kossuth dísztermében rendezték meg az idei évben a reformkor nagyjait megidéző szónoklatversenyt, ahol Novák Benedek (10.B)és Gacsal Tamás Sándor (10.B )előadását emléklappal és könyvvel jutalmazta a zsűri, míg Domán Regina (10.B )az I. helyezéssel és rengeteg dicsérettel térhetett haza.
A „Nyelvében él a nemzet” mottót viselő versenyt Pest Vármegye Körgyűlésének elnöke, Szabó István nyitotta meg, hangsúlyozta a rendezvény jelentőségét, kiemelte a jó szónok ismérveit; majd köszöntötte a neves színészekből és a szakképzett pedagógusokból álló zsűri tagjait, valamint a legnagyobb magyar – Széchenyi István – egyenesági leszármazottját, Széchenyi Lilit és a Kossuth-család képviseletében jelenlévő Kossuth Gábornét.
Iskolánkat méltón képviselték tanulóink e rangos próbatételen, melyre az ország számos pontjáról érkeztek diákok. A tanulók két korcsoportban (általános iskola, középiskola) mérettették meg magukat, ahol egy kijelölt és egy szabadon választott reformkori szónok beszédét kellett előadniuk.
A tanulóknak megtisztelő volt a rendezvény nevét viselő „két nagy” leszármazottaival találkozni, együtt énekelni velük a Kossuth-nótát míg iskolánk emlékszalagját is viselő koszorút elhelyezték a Kossuth-emlékműnél, valamint felemelő érzés volt számukra ott a pódiumon állni, ahol egykor maga Széchenyi István és Kossuth Lajos is beszélt nemzetéhez.
Szeretettel gratulálunk a résztvevő diákoknak és felkészítőjüknek, Borbélyné Gyurcsák Judit tanárnőnek.
,,A természet a legjobb patika” /Sebastian Kneipp/
Gyógynövények a mindennapokban címmel tartott rendhagyó biológia órát Kis Csaba, gimnáziumunk volt tanulója, aki jelenleg az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem gyógy- és fűszernövény technológus szakos hallgatója.
Az előadást a képzésük sokszínűségének bemutatásával nyitotta meg. Hallhattunk az egyetemen végzett laboratóriumi és terepmunkáról, a botanikus kertről, az üvegházról, a borászati képzésről.
Megismertük a gyógynövények ezer arcát, hogy elődeink milyen módon fektették le a gyógyítás alapjait. Jó tanácsokat kaptunk az otthoni termesztéssel kapcsolatban, és rácsodálkozhattunk, hogy még akár a parlagon hagyott földeken vagy az út szélén is találkozhattunk gyógyhatású növényekkel. Tanácsokat kaptunk ezek gyűjtésére és tárolására vonatkozóan, illetve megtudtuk, milyen formában találkozhatunk gyógynövényekkel a boltok polcain. A gyógynövények használata nem alternatív, hanem az eredeti gyógymód, betegségek megelőzésére ajánlatos, nemcsak azok tüneteinek enyhítésére, de figyelnünk kell azok megfelelő adagolására is. Az előadás végén pedig a fűszernövények gyógyhatásairól is hallottunk sok hasznos tanácsot, például hogyan segít a magyar konyha fontos fűszere, a fokhagyma az immunrendszer erősítésében, illetve az olaszok egyik kedvence, az oregánó a köhögés csillapításában.
Az előadás folyamán a diákoknak feltett érdekes kérdésekkel is segítette a figyelem folyamatos fenntartását. Például a biológia órán tanultak, vagy a nagymamák praktikáinak felidézése mellett a kirándulások során látottak is részei voltak e témáknak. Úgy gondolom, az előadást mi sem jellemzi jobban, mint a tanulók feszült figyelme, és érdeklődő szemei.
Az előadás végén csodálhattuk meg a készülő könyve néhány lapját, amely több mint 200 gyógynövény leírása mellett azok csodás, kézzel készült, színes rajzát is tartalmazza.
Nagyon köszönjük ezt a nem csak érdekes, hanem nagyon hasznos bemutatót, amelyből mindannyian sok tapasztalatot szerezhettünk, és kívánunk a további tanulmányaihoz és a készülő könyvhöz nagyon sok sikert!
Szabóné Gyöngy Gyöngyi
reál mk vezető, szervező