A környezetszennyezés napjainkban az egyik legégetőbb probléma, ezért kulcsfontosságú az ökológiai szemléletváltás. A „Be the solution to pollution” Erasmus+pályázat során megvalósított tevékenységet révén felhívjuk a környezetünk védelmére a figyelmet. A finnországi találkozó során a pályázat öt altémája közül a zajszennyezésére fókuszált. A pályázatban résztvevő országok: Magyarország, Finnország, Törökország, Spanyolország és Portugália.
2023.02.04-10-ig 5 diák (Réz Adél, Ugró Anita, Botos Boglárka, Hegyi Ivett, Kasza Imre), Monok Péter koordinátor és Dr. Pásztorné dr. Vass Anikó intézményvezető vett részt a projekttalálkozón, a pályázat fő koordinátorának, a finn partnernek a meghívására. A diákok izgatottan várták az utazást, hiszen mindannyiók számára ez volt az első repülőút. A diákok a fogadócsaládok várták a repülőtéren. A hét folyamán kipróbálhatták milyen egy finn diák hétköznapi élete, megkóstolhatták a finn konyhát, korcsolyázhattak és szaunázhattak. Természetesen a hét a nyelvgyakorlásra, a kommunikációs készségek fejlesztésére is remek alkalmat teremtett a közös nyelv, az angol nyelv használata révén.
A találkozó 1. napján vendéglátóink, Helsinki külvárosában található, fantasztikusan felszerelt ‘Saunalahti okulu’ iskoláját látogattuk meg. A projektben résztvevő spanyol, portugál, finn és magyar diákok bemutatták országaikat, és természetesen lehetőségünk nyílt az iskola épületét is megtekinteni. Délután a diákok és pedagógusok különféle sportágakban próbálhatták ki magukat. A török csapat csak a délután folyamán érkezett meg. Döbbenettel, aggodalommal és mély együttérzéssel követtük velük együtt a törökországi híreket. A projekttalálkozó 2. napján a workshop-okat követően egy Helsinki közelében található nemzeti parkba (Nuuksio National Park) látogattunk el. Látványos, interaktív kiállításon megismerhettük Finnország jellegzetes állatvilágát, túráztunk a havas erdőben, majd autentikus módon, nyílt tűzön sütött palacsintát fogyaszthattunk. A következő napon felfedeztük Helsinki nevezetességeit. A projekttalálkozójának 4. napját az 1904-ben épült Villa Elfvik-ben töltöttük, ami ma természetház, egy környezeti oktatási központ Espoo-ban. A magyar, török és a portugál diákok powerpoint prezentáció révén mutatták be a projekt egyik vizsgálati területét, a zajszennyezést, valamint a káros hanghatások vadvilágra és az emberek egészségére gyakorolt negatív hatásait. A villában egy kiállítást is megtekinthettünk, ami a környék állatvilágát mutatta be, majd a csípős hidegben tett sétával ma is tettünk az egészségünk érdekében. Az utolsó délelőttöt az iskolában töltöttük, a részvevők átvették a vendéglátóktól az okleveleket, értékeltük a hetet, személyes üzeneteket írtak a diákok egymásnak, majd jött elérkezett a könnyes búcsú, Saying Goodbye ‘Näkemiin’.
Köszönet a finn vendéglátóknak a felejthetetlen hétért, valamint Monok Péter koordinátornak az út szervezéséért.
Dr. Pásztorné dr. Vass Anikó
intézményvezető