BESZÁMOLÓ

Az Erasmus+, Cool Science for Young Scientist elnevezésű projekt keretében az első transznacionális projekt találkozóra került sor Írországban 2017. október 4-6-ig.  Claire Brennan, a Holy Family N.S iskola tanára és Frances Breen, a Gaelscoil Ballina igazgatója volt a vendéglátónk. Hat ország működik együtt a programban, Írország, Görögország, Törökország, Szlovénia, Németország és Magyarország. Iskolánkat a magyar koordinátor, Monok Péter(angol nyelvtanár) és az intézményvezető, Dr. Pásztorné dr. Vass Anikó(angol nyelvtanár) képviselte.

A találkozó helyszíne Claremorris volt, a Dalton Inn Hotel szolgált helyszínül a partnerek megbeszéléseinek. A transznacionális találkozó elsődleges célja a partnerek személyes megismerkedése, az együttműködés formáinak megvitatása, a találkozók időpontjainak és részleteinek kidolgozása, valamint a hivatalos logó kiválasztása volt. Nagy büszkeséggel töltött el bennünket, hogy a szavazás eredményeképpen a magyar Cseh Krisztina (9.A osztály) által készített logó lett a projekt hivatalos logója.

Az első mobilitás márciusban, a magyar partnerek szervezésében valósul meg Tiszafüreden. Monok Péter PPT segítségével tájékozatta a résztvevőket a magyar találkozó részleteiről, majd megvitattuk a felmerülő kérdéseket. Megállapodtunk, hogy a magyar találkozón a “víz téma” lesz feldolgozva. A gimnáziumban, a 6 ország tanulói, egy kísérletet prezentálnak majd az addigra elvégzett kísérleteik közül.

A projekt találkozók egyik leghasznosabb része, amikor bepillantást nyerhetünk különböző nemzetek oktatási rendszerébe, oktatási-nevelési módszereikkel, eszközeikkel ismerkedhetünk meg. Erre az iskolalátogatások adnak lehetőséget. A találkozó első napján a Ballina városában található Gaelsciol Ballina általános iskola vendégei voltunk. Az iskola azon néhány iskola egyike Írországban, ahol ír nyelven tanulnak a diákok. Résztvevői lehettünk egy-egy osztály óráinak, és hallhattuk a gyerekeket ír nyelven énekelni. Néhány tehetséges diák a koncertteremben hangszeres előadással varázsolt el bennünket, természetesen ír zenét hallhattunk, valamint három lány hagyományos és free stlyle ír táncot adott elő. A délutánt a Tubbercurry-ben található katolikus általános iskolában töltöttük. A Holy Family N.S. iskola osztálytermeiben egy-egy résztvevő országgal kapcsolatos projektmunkákat láthattunk a falakon. Minden partner bemutatkozott, bemutatta a diákoknak a kabala állatát és a naplóját, majd a diákoknak lehetőségük volt kérdéseket feltenni, hogy jobban megismerhessék az adott országokat.

A találkozó alkalmat teremtett arra is, hogy Írország természeti csodáit is megtekinthessük és örök emlékként megőrizhessük. A következő kirándulásokat szervezték vendéglátóink a számunkra: The Land of Giants, Croagh Patrick-hegymászás, hajókirándulás Inis Oir szigetére és a Cliffs of Mother.

Claremorrison kívül rövid sétát tettünk Westportban, valamint Castlebarban az ír történelembe pillanthattunk be a Museum of Country Life kiállítását megtekintve. Hazautazás előtt a fővárost, Dublint fedeztük fel.

Tradicionális ír ételeket is megkóstolhattunk, mint a Full Irish Breakfast vagy a Seafood Chowder.

Lenyűgöző volt a házigazdák vendégszeretete, tartalmas napokat tölthettünk el Írországban és várjuk, hogy partnerekkel újra találkozhassunk Magyarországon, akkor már a diákok kíséretében.

A találkozón készült képeket a galériánkban, videót a Youtube csatonánkon tekinthet meg.

Dr.Pásztorné dr. Vass Anikó