Energia kicsiben és nagyban – nagyapáink és unokáink használatában

NHSZ Tisza üzemlátogatás

Az Energia kicsiben és nagyban pályázat keretében üzemlátogatáson vettünk részt a tiszafüredi NHSZ Tisza hulladékgyűjtő telepén. Miután megérkeztünk a – Tiszafüred külterületén Hortobágy irányában található – telepre tanáraimmal és diáktársaimmal rögtön kezdetét vette az idegenvezetés. Az üzem 3 főbb részből áll: a depóniából (hulladéklerakó terület), a hulladékválogató-és tömörítő csarnokból és a növényi hulladékkomposztáló területből.

Legelőször ez utóbbihoz vittek el bennünket, egy igen szagos útvonalon a depónia mellett, viszont itt már kellemes fenyő és vágott fű illat engesztelt ki bennünket. Ezek után a válogatócsarnokot tekintettük meg. Itt műanyag és fém italos dobozokat válogatnak és tömörítenek a dolgozók és a gépek. Az itt tömörített hulladék nagy része újrahasznosításra kerül, így egy régi sörös dobozból akár egy autó oldala is lehet a jövőben. A telep legnagyobb részét a depóniát csak távolabbról vettük szemügyre, de a hulladék szagát ott is tökéletesen éreztük. Míg minket a szag elrettentett addig a madarak kifejezetten élvezték, egy egész rajt figyelhetett meg az egész csapat.

Az üzemlátogatás végeztével visszautaztunk az iskolába, ahol Szűcs Gábor, az NHSZ Tisza alkalmazottja, előadást tartott nekünk a hulladéktelep felépítéséről, a hulladékgazdálkodásról és különböző betartandó szabályokról. Felhívta a figyelmünket arra, hogyan segíthetünk mi magunk is a környezetünk megóvásában és a hulladék feldolgozók munkájában. Nekem és valamennyi diáktársamnak tanulságos és hasznos délután volt. Remélem, hogy ezek után sokunk máshogy gondol majd arra, amit kidob a szemétbe, legyen az energiaitalos doboz vagy éppen egy banánhéj.

Cserniczky Márk

8.A osztályos tanuló