Finnországi utazás- ahogy a diákjaink látták

2024. augusztus 21. és 28. között gimnáziumunk 10 fős diákcsoportja,

Czinege Bence (10.A), Drén Botond Pál (9.A), Fodor Laura Dorina (8.A), Gólya Bianka (9.A), Halász Virág (9.A), Hamar Péter (8.A), Holló Tekla Anna (8.A), Kiss Milán (9.A), Pető Gréta (8.A), Sipos Illés Zsolt (8.A), és két kísérőtanár, Monok Péter és Monokné Andrási Edit az Erasmus akkreditáció segítségével elutazhatott Finnországba, Nykarleby településére. A következőkben a diákok véleményét lehet olvasni:

“Már az indulás előtti napokon nagyon izgultam és vártam az utazást. Életemben először utaztam repülővel, amitől egy kicsit féltem de nagyon élveztem.”

“Az elején tartottam attól hogy mi lesz velem egy idegen országban, hogy fogom magam megérteni az emberekkel de, pozitívan csalódtam.A Finn emberek rettentő kedvesek és hagynak időt hogy nyugodtan meg tudj fogalmazni egy mondatot.”

“Tanulságosnak találtam az utazást, gyakorolhattuk az idegen nyelvet, más természeti közegben mozoghattunk. Sokkal másabbak az erdők, mivel itthon tölgyfa erdők vannak szinte mindenhol, Finnországban viszont nagyon sok fenyőerdő volt. Az erdők talaját kő és moha borította, volt sok vad termés, mint például az áfonya és a lingonberry.”

“Az ottani csapat is nagyon jól tudott angolul, és tanítottak nekünk finn szavakat, mi pedig egy kis ízelítőt adtunk a magyar nyelvből nekik. Az iskolában több játékot is játszottunk velük.”

“Nagyon tetszett , hogy vigyáztak a környezetre, semmit nem dobtak el. Csak is kizárólag a kukába rakták a szemetüket. Gyönyörű környezetben élnek és tanulnak is egyaránt amiért be kell valljam egy kicsit irigylem is őket.”

“Játszottunk velük ügyességi játékokat, sütöttünk sütit, melyhez még az alapanyagot is közösen gyűjtöttük, beszélgettünk, és bújócskáztunk.”

“ Nagyon szimpatikus volt, hogy sokan járnak biciklivel és  hogy az autósok mennyire vigyáznak rájuk meg  hogy milyen türelmesek a gyerekekkel szemben.”

“A harmadik nap az kicsit húzós nap volt mivel akkor találkoztunk elsőnek a finn diákokkal és akkor tudtunk szembesülni úgy igazán azzal, hogy ki mennyire bátor és hogy mennyire tudjuk kifejezni magunkat angolul. Nekem ez a nap nagyon sokat segített mert tudtam a finnekkel kommunikálni ami által biztos hogy javult az angolom.”

“Az ötödik nap elmentünk a rénszarvas farmra ahol egy nagyon kedves hölgy elmondott néhány érdekességet a szarvasokról és utána meg engedte hogy megetessük és simogassuk a szarvasokat. A farm után elindultunk egy másik tengerpartra ahol szintén piknikeztünk meg sütögettünk négyen bementünk a tengerbe megmártóztunk.”

“Örömmel tölt el, hogy más nemzet kultúráját is megismerhetem. Sokat fejlődött a szókincsem és a kiejtésem is egyaránt. Nagyon tetszett az iskola és az, hogy a tantermeken kívül is rendszeresen tartanak órákat.”

“Az emberekről az a tapasztalatom, hogy mindenki nagyon kedves, segítőkész, közvetlen, elfogadó és egészséges életmódot folytatnak. A közös programok segítettek közelebb kerülni a finn csapathoz.”

“Az egyhetes túra alatt nagyon sok élményben volt részem, számomra fontos volt, hogy más kultúrát és a velem egykorú diákoknak az  életét megismerjem.”

“Számomra a legmaradandóbb élményt a discgolf program adta, ez abból állt, hogy a szabadban egy frizbit kellett végigdobni 10 különböző kosárba az előre meghatározott pályán, számított a pontosság, az ügyesség és hogy minél kevesebb dobással végigérjünk.”

“Az egész utazás hatalmas élmény volt, ugyanis ilyen távol még soha nem voltam a családomtól és kicsit tartottam az úttól. Repülni sem repültem még így az is újdonság volt. Ahogy először felszállt a gép minden aggodalmam megszűnt, mert nem volt hátra csak előre. Nagyon köszönöm a lehetőséget, hogy részt vehettem az utazáson.”

“A szokványos tantárgyakon kívül megtanulnak alapvető dolgokat is, mint például, főznek, varrnak, barkácsolnak az iskolában, ami a mindennapi életben elengedhetetlen.”

“Több érdekességet is megtudhattunk például: egy nap 4 darab órájuk van viszont a miénkkel ellentétben nem 45 hanem 70 perces egy tanóra vagy, hogy az iskolába zokniba tartózkodnak.”

“Összességében ez a finnországi utazás fantasztikus lehetőséget biztosított számunkra, hogy mélyebben megismerjük a finn kultúrát, fejlesszük nyelvi készségeinket. A programok változatossága és a barátságos vendéglátók mind hozzájárultak ahhoz, hogy felejthetetlen élményben legyen részünk.”

“Mindig fájdalmas a búcsú ez most sem volt más ként hisz rengeteg barátság alakult ki ez alatt az egy hét alatt így nem volt kellemes ott hagyni őket és páran még azt is kívántuk hogy még egy hetet hagy maradjunk.Nagyon hálás vagyok hogy eljuthattam Finnországba rengetek élménnyel és tapasztalattal tértem haza.”

“Összességében teljesen más volt, mint az itthoni élet, de nekem az is nagyon elnyerte a tetszésemet, néhány dolgot saját iskolámban is szívesen látnék belőle. Köszönöm szépen ezt a csodás utazást a kísérő/szervező tanáraimnak Monokné Andrási Edit tanárnőnek és Monok Péter tanárúrnak, de ahogy kinn megszoktuk Edó néninek és Peti bácsinak.”