KOSSUTH-NAPOK 2020

1.nap: Kulturális nap

Pazar kulturális élményben lehetett részünk a hagyományosnak mondható programunkon, a Kulturális-napon. Hangszeres produkciókat (Cserniczky Márk-zongora, Moldován Dóra-fuvola, Ugró Anita-hegedű, Kiss Adél-fuvola), táncos (néptáncosaink) és prózai előadásokat (12. A, 9.B, 11.B, 10.A, 6.AB) tekinthettünk meg. Angol (6.AB, 7.A/8.A/11.B/12.A), német(6.AB) és francia(Francia csoport) előadásokban is megcsillogtatták a diákok idegennyelvi tudásukat és színészi tehetségüket. Énekelt a közönségnek a KLG kamarakórus, Czinege Izabella, Nagy Gréta és Lányi Zsolt. Köszönjük a fellépőknek és a felkészítő tanároknak a tartalmas délelőttöt.

2. nap délelőtt: Sportvetélkedő

A reggelt „Exatlon” sportvetélkedővel indítottuk, ahol 5-12. évfolyamos diákokból álló csapatok mérték össze tudásukat nemes versengés keretében. A két óra fantasztikus hangulatban telt, a nem versenyző diákok a lelátóról szurkoltak diáktársaiknak. A nyertesek oklevelet vehettek át a verseny végén, valamint a házi versenyek győztesei kupával térhettek haza.

Köszönjük a testnevelés munkaközösségnek a szervezést és Kátai Andrea tanárnőnek a műsorvezetést. Az elégetett kalóriát a sportolók müzliszelet elfogyasztásával pótolhatták Demeter László felajánlásának köszönhetően.

2. nap délután: Terem névadó és kosárlabdapálya avató ünnepség

„Múlt nélkül nincs jövő, s mennél gazdagabb a múltad, annál több fonálon kapaszkodhatsz a jövőbe.”

„Babits Mihály szavait követve igyekszünk méltó módon hidat képezni intézményünk múltja és jelene között így építkezve a jövőre, számos programmal összekapcsoljuk egykori pedagógusainkat és intézményünk közösségét. Az elismerés és megbecsülés jegyében termeket nevezünk el egykori pedagógusokról, akik nevelő-oktató munkájukkal példaként szolgálnak, akik egész aktív életükben a gimnáziumot szolgálták.Jöhetnek elismerő oklevelek, érmek, kézfogások, minden bizonnyal a nyugdíjas pedagógusnak semmi sem esik jobban, mint amikor a mögöttük jövők visszahívják, örömmel látják őket. Pályatársaik, volt kollégáik és tanítványaik szeretete a legnagyobb köszönet munkájukért.”-hangsúlyozta az elismerés fontosságát az intézményvezető a köszöntő beszédében.

Harmadik éve– új hagyományt teremtve – teremnévadót tartunk. Termet neveztünk el olyan, már nyugdíjas tanárokról, akik egész aktív életükben a gimnáziumot szolgálták. Így kapott termet Győrfi Istvánné, dr. Harka Ákos és Puskás Lajos.  Tavaly a nagy előadó vette fel iskolánk egykori igazgatójának, Dobrosi Györgynek a nevét. Az idén két nyugdíjas testnevelőről neveztünk el sportlétesítményeket, tisztelettel adózva munkásságuk előtt. A Tiszafüredi Mazsorettekért Egyesület előadása nyitotta meg az ünnepséget, majd Rácz Márk 6. B osztályos tanuló Békés Márta Tornaóra című versével köszöntötte az ünnepelteket, Szamosvári Imréné és Nagy László testnevelőket.

Szamosvári Imréné méltatását Magyarné Ficzere Andrea, a testnevelés munkaközösség vezetője ismertette:

SZAMOSVÁRI IMRÉNÉ (GIZI NÉNI)

1948. október 27-én született Tiszafüreden. Általános- és középiskolai tanulmányait is szülővárosában végezte. A Zrínyi Ilona Általános Iskolában Gere Edit testnevelő tanárnő figyelt fel tehetségére.  Pályaválasztásában és a pályája elindításában is sokat köszönhetett a Kossuth Lajos Gimnázium testnevelő tanárának, Galambos Sándornak, akit a mai napig példaképének tekint szaktudása, rendkívüli pedagógiai érzéke és elhivatottsága miatt. A gimnáziumi évek alatt kedvenc sportjává vált az atlétika, kosárlabda- és kézilabdajáték. Sokoldalú mozgásműveltségével, kitartásával és kiváló sport képességeivel hamar kiemelkedett a társai közül. 17 évesen az ifjúsági korosztályban, a hárompróbán (100 méteres síkfutás, magasugrás és súlylökés) első osztályú szintet teljesített.

1972-ben a Nyíregyházi Tanárképző Főiskola, testnevelés-biológia szakán diplomázott és ebben az évben atlétika edzői képesítést is szerzett.  A tanulás mellett folyamatosan három sportágban versenyzett: NB II-ben kézilabdázott, NB III-ban kosárlabdázott és atletizált. Az atlétikai számok közül súlylökésben voltak a legkiemelkedőbb eredményei.

1973-ban tért haza szeretett alma materébe, ahol 2011-ig dolgozott. Munkája mellett 1979-ben szerzett diplomát a Testnevelési Egyetem tanári szakán. A testnevelés órákon túl atlétika és leány kézilabda szakosztályt is vezetett. A megyei első osztályú kézilabda bajnokságban a csapata minden évben dobogóra állhatott. Atlétái rendszeresen, nagy létszámban vettek részt a megyei középiskolás bajnokságban, az iskolák közötti pontversenyben minden évben előkelő (dobogós) helyen végeztek, nem egyszer megelőzve a nagyvárosi iskolák csapatait. A legeredményesebben a fiú távolugró, és a leány súlylökő tanítványai szerepeltek, akik az országos mezőnyben is megmérethették magukat. Egyéni országos súlylökő versenyen egyik versenyzője 2. helyezést ért el. Csapatversenyeken és egyéni számokban számtalan megyei és területi bajnoki cím is jelzi eredményes munkáját. Az évente megrendezésre kerülő Nyolcosztályos Regionális Sportverseny atlétikai pontversenyén szinte mindig a dobogó legfelső fokán állhattak diákjai.

Gizi néninek a gimnázium a második otthona is volt. A reá bízott gyermekeket arra biztatta, hogy merjenek nagyot álmodni, mert az álmaikból születnek a célok, melyek eléréséért viszont akarni és tenni kell, hittel önmagukban, mert a csoda bennük van! Büszkeségei közé nem csak az élsportolók tartoztak, hanem azok a diákok is, akikkel sikerült megszerettetni a mozgást. Tanítványai és kollegái egyaránt megtapasztalták, hogy SZÍVE aranyból van:„Mindig megtalálta azt a mondatot, amivel előre tudott lendíteni. Így visszatekintve nem túlzás örök optimistaként és példaképként jellemezni őt!”; „Az a törődés, amit tőle kaptunk egész életünkben elkísér.”; „Pedagógusként és emberként is példaképem a mai napig.”

 Szakmai munkáját dicsérik a testnevelés szakra sikeresen felvételiző diákjai.

    „Választott hivatásom, és ezáltal az egész életem meghatározója, hogy középiskolában Gizi néni volt a testnevelő tanárom. Pozitív kisugárzású személyisége, elhivatottsága követendő példát adott és olyan időtálló, hiteles értékrendet közvetített számomra, melyet a mai napig meg tudtam őrizni.”

      A gyerekek iránti szeretetét, szíve jóságát osztályfőnökként is átadhatta 4 osztály élén.

„ A bölcs nő, aki egész lényével és viselkedésével a pozitív kommunikáció és minta megtestesítője a tizenéves bizonytalanoknak. Ő hozta el számunkra a hitet önmagunkban, az iránymutatást, amiért mindig hálásak leszünk!”

      Kiemelkedő munkájáért 1986-ban Miniszteri Dicséretet, 1987-ben Diákmozgalomért Oklevelet kapott. 2006-ban nevelő-oktató munkája elismeréseként átvette gimnáziumunk kitüntetését, a Matastik – gyűrűt.  Az Év Testnevelő Tanára címet négyszer nyerte el.

     1972-ben kötött házasságot Szamosvári Imrével. Szeme fénye két lánya, Ivett és Ágnes, és ma már boldog nagymamája Lana unokájának.„A Mi Édesanyánk, a Példaképünk, Büszkeségünk, aki megtanított minket harcolni, küzdeni az álmainkért, aki szeretetével beragyogja az életünket.”

Ujvári Imre, Tiszafüred város polgármestere, ünnepi beszédében köszönetet mondott az intézmény vezetésének, felsorolta a városban megvalósuló sportfejlesztéseket, valamint egykori gimnáziumi diákként hálával gondolt vissza egykori pedagógusaira, és gratulált a két ünnepelt pedagógusnak.

A kosárlabdapálya névadója Nagy László. A méltatását Bodnár Gábor intézményvezető-helyettes ismertette:

Nagy László

Nagy László gazdag életpályával rendelkező karizmatikus személy. Kiváló testnevelő tanár országszerte elismert, kiváló vezetői képességekkel és szervezői készséggel megáldott pedagógus. Egész életútja az iskolai testnevelés és diáksport intézményeiben követhető nyomon. Életének sorsfordító elágazódásaiban példaképként tisztelt testnevelő tanárai, Bodon Béla és Porcsalmi Lajos mutatták számára az irányt.

Általános iskolai tanulmányai után a kisújszállási Móricz Zsigmond Gimnáziumban, majd a MÜM 9sz. Ipari Szakmunkásképző Intézetében folytatta tanulmányait. A Magyar Testnevelési Főiskola hallgatójaként tanulmányait válogatott sportolók, kartársak kísérték végig, akik nem csupán öröklött adottságaik javadalmazottjai voltak, hanem tudatos megszállottsággal építették sportkarrierjüket. Hatásukra ő maga is sok energiát fordított a test, a lélek, a szellem megismerésére. Kedvenc sportágai a kosárlabda és a labdarúgás voltak. Az oktatás képzeletbeli ranglétráján elsőként helyettesítő tanár a Kispesti Vécsey úti Általános Iskolában, majd a Kunmadarasi Általános Iskola és Gimnáziumban tanított. 1975-ben kezd el a Tiszafüredi Kossuth Lajos Gimnáziumban testnevelő tanárként dolgozni és hűségesen kötődve az intézményhez innen vonul nyugdíjba 2005-ben. Diákjai tisztelték, szerették a jelentős elméleti tudással és gazdag gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező testnevelőt. Egyik diákja a következőképpen jellemezte: „Egész életemben az egyik etalon voltál. A türelmed, az emberséged, az elfogadó lényed, nem csak a középiskolán segített át, hanem egész pályámon mintát, irányt adott.”

Nagy László kiemelkedő vezetői képessége, felkészültsége és személyes ambíciói a gimnázium kiváló vezetőinek sorába emelte, 1989-1991 között igazgatóhelyettesként tevékenykedik. De vállalt egyéb feladatokat is az évek során, volt ifjúságvédelmi felelős, osztályfőnöki munkaközösség-vezető, erőnléti edző Tiszafüred VSZSE-nél, illetve versenybizottsági elnök városi sporteseményeken több, mint 30 éven keresztül.

A megyei diákolimpián 1977 és 1999 között az általa felkészített gimnáziumi kosárlabda csapatok 15 alkalommal állhattak fel a dobogó előkelő fokaira. 2000-ben a fiú nagypályás labdarúgásban iskolánk csapata először nyerte meg a megyei döntőt, majd a Tiszafüreden megrendezésre kerülő Országos Elődöntőn III. helyezést ért el. 1980-ban az a megtiszteltetetés érte, hogy részt vehetett a JNSZ megyei küldöttség tagjaként a Moszkvai Olimpián. Kiemelkedő munkájáért 1988-ban Gyermekekért kitüntetést, 2004-ben JNSZ Megyei Diáksportjáért díjat, 2007-ben Tiszafüred Város Sportjáért elismerő címet, 2008-ban pedig a Megyei Kosárlabda Szövetség Tiboldi Tibor díját vehette át. 2004-ben gimnáziumunk elismerő kitüntetését is átvehette kimelkedő nevelő-oktató munkája elismeréseként a Matastik gyűrűt.

1967-ben kötött házasságot Herczeg Erzsébettel. Házasságukból 1968-ban megszületett Anita lányuk, majd 2 unokával ajándékozta meg a sors, ma már büszke dédnagyapa.

A két sportlétesítmény-a tornaterem és a kosárlabdapálya- olyan pedagógusokról kapták a nevüket, akik hosszú évtizedeken keresztül fontos szerepet töltöttek be a gimnázium sportéletében. A névadó ünnepséggel tiszteletünket és hálánkat fejeztük ki a névadók felé, akik életútjukkal példát mutatnak a mai fiatalságnak. A két ünnepelt, – kiknek keze alól szép számmal lettek sportolók, edzők, testnevelő tanárok, generációkat neveltek a sport szeretetére-meghatódottan hallgatták a méltatás szövegét és fogadták a feléjük irányuló szeretetet. „Ennél nagyobb megtiszteltetést, elismerést nem kaphattam volna”-mondta elérzékenyülten Szamosvári Imréné.

Az intézményvezető beszédében hangsúlyozta a rendszeres testmozgás fontosságát, közösségteremtő erejét, valamint felsorolta a nyár folyamán megvalósuló sportfejlesztéseket, az új lelátót és a Decathlon pályázatnak köszönhetően megújuló sportpadlót a tornateremben.

Bodnár Péter, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének főtitkára ünnepi beszédében kiemelte az utánpótlás fontosságát így az ehhez kapcsolódó infrastruktúra fejlesztésének jelentőségét. A főtitkár úr ünnepi beszéde után került sor a szalag ünnepélyes átvágására: Bodnár Péter, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének főtitkára, Ujvári Imre polgármester, F. Kovács Sándor országgyűlési képviselő, a Karcagi Tankerületi Központ igazgatója, Sági István és Dr. Pásztorné dr. Vass Anikó intézményvezető.

Vendégeinket egy állófogadásra invitáltuk a nagyelőadóba, majd a fogadást követően barátságos kosárlabda mérkőzésre került sor: városvezetés és pedagógus csapat tagjai: Varga Tibor, Ujvári Imre, Virág Tibor, Sági István, Bodnár Gábor, Virág Imre, Dr. Keller János; diákok: Szegedi Bence, Pintér Máté, Rózsa János, Kocsis Olivér, Lengyel Lehel, Gál Benedek.

Dr. Pásztorné dr. Vass Anikó

Intézményvezető