KÖZÉPISKOLAI MTA ALUMNI PROGRAM KERETÉBEN TARTOTT ELŐADÁST DR. CSÖRSZ RUMEN ISTVÁN A TISZAFÜREDI KOSSUTH LAJOS GIMNÁZIUMBAN

Az idei tanév 2. MTA Alumni Program keretében szervezett előadásán vehettek részt gimnáziumunk diákjai és pedagógusai. November 28-án Dr. Csörsz Rumen István a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet munkatársa, régizenész, irodalomtörténész, a Musica Historica együttes alapítója volt a vendégünk. 2001 óta az MTA Irodalomtudományi Intézetének XVIII. századi Osztályán dolgozik; 2011 óta főmunkatárs. Kutatási területe: a régi magyar énekelt költészet, a XVIII–XIX. századi közköltészet variálódása, a közép-európai metrikai és dallamrendszerek. Számos könyv és cikk szerzője, illetve társszerzője. Kutatásaiért és együttesvezetői munkájáért 2003-ban elnyerte a Magyar Régizenei Társaság díját, a Tinódi-lantot, 2009-ben pedig a Balassi-emlékérmet. Kutatásai elismeréseképp 2007-ben Akadémiai Ifjúsági Díjat, 2012-ben Bolyai-plakettet kapott. Az előadót Bukta Erzsébet, a Humán Munkaközösség vezetője mutatta be.

Dr. Csörsz Rumen István „Dalt dalra költünk” című előadását nagylétszámú érdeklődő kísérte figyelemmel. A kutató irodalmár Csokonai és Petőfi dalainak hasonlóságát emelte ki. A kiválasztott verseket énekelte és egy 18. századi gitárral kísérte az előadó. Hogyan függenek össze a népdalok, a Csokonai és a Petőfi versek? Erre a kérdésre is választ kaphattunk.  A két költő még kötelező tárgyként tanulta a versírás művészetét. A későbbiekben ez jelentette számukra a kenyérkereseti lehetőséget is, gondoljunk a halotti versekre.

Az előadás sajátos vonása volt a különböző kifejezési módok összeolvasztása, zene és irodalom találkozása.

Köszönjük Dr. Csörsz Rumen Istvánnak, hogy elfogadta meghívásunkat, és mélyebb bepillantást engedett előadása révén Csokonai és Petőfi költészetébe.

Dr. Pásztorné dr. Vass Anikó intézményvezető/MTA Alumni Program koordinátora