Növények és a fény

A növények képesek a fényenergiát kémiai energiává alakítani, szervetlen kiindulási anyagokból – víz és széndioxid – szervesanyagot állítanak elő a napfény felhasználásával. A fotoszintézis folyamatával és a napfény ökológiai jelentőségével az elméleti előadásokon ismerkedtünk meg. A kísérletünkben a fény hatására a színtestekben keletkező szervesanyagnak a jelenlétét kívántuk kimutatni.

A vizsgálódásaink első lépése az volt, hogy kis csapatunk párosával, egy-egy virágfölddel megtöltött cserépbe 10-10 db bab vetőmagot ültetett, majd beöntözték. A babok csírázását várva azt tapasztaltuk, hogy nem csíráztak a magok, tehát újra kellett vetni a magokat. Az újabb vetés már némi eredménnyel kecsegtetett a 100 szemből 23 kicsírázott. Féltő gondoskodással ápoltuk őket, vártuk, hogy lomblevelük fejlődjön. A gyakran borús időjárás ellenére is növekedtek a növények. A lomblevelek megjelenése után öt cserepet sötét kantonnal vettünk körbe, ezzel elzártuk őket a napfénytől, négy napra. A kísérlet napján először minden növényt megmértünk, a növekedési időszak alatt hány centimétert nőt, majd a növények leveleit levágtuk és a főzőpoharakban, vízben megfőztük. Ezzel a hőkezeléssel roncsoltuk a sejt szerkezetét. A következő lépés a keményítő jelenlétének vizsgálata volt, melyhez Lugol-oldatot használtunk. A keményítő kimutatására a jód (kálium-jodidos jódoldat, más néven Lugol-oldat) szolgál. Jód hatására a keményítő kékeslilára színeződik. A jódmolekulák beépülnek a keményítő hélixébe. A színváltozást a kialakuló másodlagos kötések okozzák.

Tapasztalat: A sötétben tartott levelekben nem volt keményítő, tehát nem volt fotoszintézis sem.

A világosban tartott növények leveleiben keményítő raktározódott el a fotoszintézis termékeként. Ezek a levelek kékeslilára színeződtek.

A csírázásról és a növények növekedésről begyűjtött mérési adatokat a diákok az informatika szakos tanáraik segítségével digitalizálták.

A gyakorlati foglalkozáson mindenki lelkesen végezte a feladatát, sikeresen zártuk a napot.

Fazekasné Gál Erzsébet

biológia szaktanár