PUHA SZONJA BESZÁMOLÓJA A FÜGGETLEN DIÁKPARLAMENTRŐL ÉS A MEGYEI DIÁKPARLAMENTRŐL

Két héttel ezelőtt-diákönkormányzati elnökként-egy nagyszabású országos rendezvényen vehettem részt. A Független Diákparlament (FDP) őszi plenáris ülésén képviselhettem iskolám, valamint tankerületünk valamennyi diákját.

A Független Diákparlament célja az oktatásban résztvevő összes diák érdekképviselete, jogérvényesítése, és az ehhez kapcsolódó ismeretek széleskörű terjesztése.  Minden tanév elején online választáson dől el, kik képviselhetik a diákok érdekeit a Független Diákparlamentben. Nagy megtisztelés volt számomra, hogy engem is megválasztottak az FDP tagjai közé. A plenáris ülés egy háromnapos rendezvény volt, melynek Budapesten a CEU Konferencia Központ adott otthont.

A péntek délután kezdődő eseményen a főszervező, Gyetvai Viktor köszöntése után a tagok megismerkedhettek egymással. A nap folytatásában néhány szenior képviselő szólalt fel, kifejtették, hogy szerintük mik a legfőbb problémák az oktatásban. Legtöbben egyetértettünk meglátásaikkal, és ezt kéznyújtással jelezhettük is. Sokak legnagyobb szívügye a nyelvtanulás kérdése volt. A felszólalásokat követően a plénum megvitatta működési szabályzatát, illetve azt, hogy a demokráciát, a demokratikus együttműködést hogyan illesszük be a szervezetbe. A következő napon (szombaton) a szervezők különböző munkacsoportokat mutattak be, és ezekbe kellett nekünk, képviselőknek jelentkezni. Ezek a következők voltak: a Fenntarthatóság, Leterheltség, Módszertan, Nyelvtanulás és a Továbbtanulás csoport, melynek én is tagja voltam. Ezután a teamek egy egész délelőttön keresztül gyűjthették a problémákat a különféle témákban.  Ebéd után bemutattuk egymásnak, hogy melyik bizottság milyen kérdésekre keresi majd a választ, a többi képviselő ezt véleményezhette, illetve akinek volt hozzáfűzni valója, az néhány percben felszólalhatott.  Az én csoportomban olyan kérdések merültek fel, mint az érettségi kérdése, fizetős felsőoktatás, magas ponthatár, kollégiumok, esélyegyenlőség stb. Vasárnap a bizottságok újra összeültek és megfogalmazták terveiket, amit később bemutattak a képviselőtestületnek. Minden csoportnak tartania kell majd a plenáris ülések között is a kapcsolatot, és megoldásokat kell gyűjteniük/kidolgozniuk a problémákra. Az ülés végén a szervezők megköszönték, hogy részt vettünk a plénumon és eredményes munkát kívántak a következő ülésig

November 30-án részt vettem Szolnokon a Megyei Diákparlamenti ülésen is, melynek a Megyeháza Díszterme adott otthont. Az ülésen közel 50 diák volt jelen. Elsőként Szabó Róza POK vezető, a rendezvény szervezője üdvözölte a delegáltakat, illetve bemutatta a megye főbb képviselőit. Ezután Fehér Petra, a Megyei Közgyűlés Alelnöke köszöntött minket, diákokat. Köszöntőjében elmondta, az egyik legfontosabb kötelességünk a jogaink gyakorlása. Ezt követően Szabó Rózát megszavaztuk levezető elnöknek, aki ismertette a küldöttekkel a napirendi pontokat. Majd Madai Márk, Pest megyei diákelnök előadását hallgathattuk, illetve tekinthettük meg, aki az Országos Diáktanács (ODT) működését ismertette velünk. Első napirendi pontunk az Országos Diákparlament témáinak megvitatása volt. 50 pontból álló ügyrendet beszéltünk át, melyekben fontos dolgokról volt szó:

  • előrehozott érettségi természettudományi tantárgyakból is pl: földrajz, kémia
  • előrehozott érettségit már 9. évfolyam végén is lehessen tenni, de ezt a kormány szakmai szempontból nem támogatja
  • az érettségin maradjon a kronológiát tartalmazó atlasz
  • a diákok kérése, hogy ugyanannyi pont járjon egy felsőfokú nyelvvizsgáért, mint egy emelt szintű nyelvi érettségiért
  • folyamatban van az intézmények korszerűsítése, 3D-s laborok
  • javaslatok között van a készségtantárgyak osztályozásának megszüntetése
  • általános életvitelhez szükséges kompetenciák tanítása, átadása

Második napirendi pontunk egy póttag megválasztása volt, aki képviseli a megye diákjainak jogait az ODT-ben. Nyolc ember jelentkezett erre a posztra, akik bemutatkoztak, és elmondták miért is szeretnék betölteni ezt a tisztséget. Egy szavazólapot kaptunk, amire ráírhattuk a számunkra szimpatikus diák nevét. Ezt követően szünet következett, megvendégeltek bennünket szendvicsekkel, süteményekkel. Időközben megszámlálták a szavazatokat, és kihirdették, ki lesz a megyénk póttagja. Szabó Róza megköszönte a küldötteknek, hogy részt vettünk az ülésen, és további szép napot kívánva vált el a diákoktól.

Köszönöm a lehetőséget, hogy én képviselhettem az intézményemet, valamint a Karcagi Tankerületi Központ valamennyi intézményének diákját két ilyen fontos rendezvényen.

Puha Szonja(11.B)

DÖK elnök/Karcagi Tankerületi Központ Tankerületi Tanácsának tagja