Szakmai beszámoló Szlovéniában tett látogatásunkról

2018. december 2-án iskolánk 8 diákja (Ács Miklós, K. Nagy Noémi, Jóvér Attila, Pichler Boglárka, Cserniczky Márk, Szarvas Péter, Puskás Dorka és Urbán Aletta) és két tanára (Demján Mária és Monok Péter) indult el vonattal Szlovéniába, a Ljubljana-tól 15 kilométerre fekvő Ig faluba, hogy részt vegyen a Cool Science for Young Scientists című Erasmus+ nemzetközi együttműködési pályázat soron következő találkozóján.

Az első, partnerekkel együtt töltött napon ellátogattunk a fogadóiskolába, ahol egy szép műsorral kedveskedtek nekünk az intézmény tanárai és diákjai. Az igazgató és a polgármester köszöntője után minden partner kapott néhány percet, hogy egy prezentáció segítségével bemutassa a régiót, ahonnan származik és iskoláját. Ezután a szlovén diákok különböző, főleg levegővel kapcsolatos kísérleteket hajtottak végre. (Ebben az évben a fő témánk a levegő, a hang és a szél). A délután folyamán megismerkedtünk a szlovén főváros, Ljubljana nevezetességeivel, felsétáltunk a várba, ahonnan csodálatos kilátás nyílt a környező hegyekre, valamint megtekintettünk egy interaktív kiállítást, ahol a gyerekek testközelből tapasztalhatták meg a természet csodáit, illúzióit is, amelyek az érzékszerveinket tévesztik meg.

Kedden ismét az iskolában kezdtünk, most rajtunk volt a sor, hogy kísérleteket mutassunk be a többieknek: levegőágyúval mécsesek elfújása, levegő rakéta kilövése, valamint egy  kólás doboz kiemelése kéz használata nélkül egy bögréből. A partnerországok által demonstrált kísérleteket is nagyon hasznosnak találtuk, ezeket majd a mi intézményünkben is szeretnénk a tanév során bemutatni. Ezután koordinátori megbeszélés következett, ahol megvitattuk az előttünk álló néhány hónap fő feladatait, és teendőit. Ebéd után ismét Ljubljana-ba mentünk, ahol egy másfél órát tölthettünk az ottani „Csodák palotájában”, a kísérletek házában.  Itt a diákok különféle eszközöket próbálhattak ki, és kaptak magyarázatot a fizika törvényszerűségeire.  Kis szabadprogram és vásárlás után egy hajókiránduláson vehettük szemügyre a főváros esti fényeit.

A következő nap egy szélfarmra látogattuk el, amelynek különlegessége, hogy azon a környéken ez az egyedüli ilyen jellegű erőmű. Megtudtuk, hogy történt az építése, és miért sokkal jobb, mint a nem-megújuló energiaforrások. Ezután egy barlangrendszert, a szlovén Grand Canyon-ként emlegetett Skócián barlangokat néztük meg. A délután a szlovén tengerpart ékkövéhez, Piran városába utaztunk el.

A csütörtöki napot a helyekben töltöttük, itt a hegymászók  mindennapjaiba kaphattunk betekintést. Egy órás séta után eljutottuk a Pericnik vízeséshez, amelynek jellegzetessége, hogy a vízesés háta mögé is be lehet sétálni. Délután hajókáztunk Bled taván.  Az este folyamán egy olyan házaspárral találkozhattunk, akik mint pár, elsőként mászták meg a Föld legmagasabb hegyét. Egy power point prezentáció segítségével mutatták be tevékenységüket.

Pénteken Szlovénia keleti részére buszoztunk el, ahol a majd ezer méteres magasságú Lisca nevű hely tetején található meteorológiai állomást néztük meg és kaphattunk róla információkat. Itt ismét sor került koordinátori megbeszélésre is, ahol a következő találkozóról beszéltünk részletesen.  A délután a pihenésé volt: fáradt tagjainkat egy aquapark medencéiben nyújtóztattuk ki.

A találkozó alatt a magyar diákok nagyon gyorsan összebarátkoztak más országok diákjaival, különösen a görög gyerekekkel. Sok mindent tanulhattak a körülöttünk levő természetről, más kultúrákról és szokásokról. Az egy hét nagyon tartalmasan telt el.

A mobilitásról készült film itt tekinthető meg.

Tiszafüred, 2018. december 16.

                                                                        Monok Péter