TESTVÉRISKOLAI TALÁLKOZÓ LENGYELORSZÁGBAN

A gimnáziumban fontos feladatunknak tartjuk a nyelvtanulást támogató környezet megteremtését, vagyis annak lehetővé tételét, hogy a diákok a tanóra keretein kívül is találkozzanak az idegen nyelvvel. Csereprogramok, külföldi kirándulások, projekttalálkozók alkalmával a diákok szabadabban, életszerűbb szituációkban fejleszthetik nyelvtudásukat.
A lengyel Plonsk városával, illetve iskolájával 3 éve kialakult kapcsolat lehetőséget ad „rendhagyó” nyelvi órák megtartására-e-mail kapcsolat, skype, messenger segítségével. A kapcsolattartás a közös nyelv, az angol nyelv segítségével valósul meg. A nyelvtanulás terén tehetséges diákjaink második alkalommal kaptak lehetőséget arra, hogy Lengyelországba utazzanak, ahol továbbfejleszthették nyelvtudásukat. A találkozó fontos célja volt egymás kultúrájának megismerése, a diákok nyelvi kompetenciájának fejlesztése. Örök élménnyel és talán életre szóló barátságokkal tértünk haza.
A szeptember 12-16 között megvalósuló testvériskolai találkozó megvalósítására Tiszafüred város önkormányzata által kiírt Civil pályázaton a Korszerűsödő Gimnázium Alapítvány által elnyert összeg adott lehetőséget. A pályázó és a találkozó szervezője: Dr. Pásztorné dr. Vass Anikó, intézményvezető/kuratórium elnöke. Kísérő pedagógus: Kátai Andrea. A találkozón résztvevő diákok: Dékány Lili, Pető Hanna, Gál Dorina, Pásztor Fanni Miléna, Cserniczky Márk, Kovács Barnabás.
Dr. Pásztorné dr. Vass Anikó

5 NAP LENGYELORSZÁGBAN

Az idei évben iskolánkból 6 diák kirándulhatott el Lengyelországba, Płońsk városába. Ez egy igazán idilli, kellemes hangulatú kisváros.
Családoknál szállásoltak el minket. A családtagok kedves, figyelmes és segítőkész emberek voltak. Nagyon hamar meg tudtunk barátkozni velük annak ellenére, hogy ekkor találkoztunk velük először. Igazi példája volt a lengyel-magyar barátságnak. Bebizonyosodott, hogy nem kell ahhoz egy országból valónak lenni, hogy jól érezzük magunkat együtt.
Az utazás napján Zakopane nevű városban gyönyörködhettünk a kilátásban, majd az esti órákban megérkeztünk testvérvárosunkba, Plonskba és elfoglaltuk helyünket a családoknál. Kiadós vacsorával vártak bennünket, ahogy az ottlétünk minden napján. Az érkezést követő első nap két helyen léphettünk fel, a helyi polgármesteri hivatalban, valamint a fogadó iskolában. Előadásunk tartalmazott néptáncot, népi éneket, zongorajátékot majd zárásul előadtuk városunk rendezvényének a Halas napoknak hivatalos dalát Mango Rise: Mosolyok a víz tükrén című dalt. A második nap a fővárost, Varsót csodálhattuk meg. Gyönyörű piacterét, a királyi palota belső udvarát, a régi városfalat, valamint néhány emlékművet. Ezt követő napon Toruń óvárosát látogattuk meg, egy igen részletes és érdekes városnézés keretében. Tudni illik Toruń, Nikolas Kopernikus szülővárosa, így láthattuk a szülőházát, illetve a neki állított emlékművet. Megtekinthettük az itteni főteret. Mindezek mellett Toruń a mézeskalács városa is, így ellátogattunk egy helyi mézeskalács manufaktúrába, ahol elészíthettük saját Toruńi mézeskalácsunkat. Ezzel zárultak a közös programok.
Én személy szerint most voltam először ilyen típusú kiránduláson. Nagyon élveztem, rengeteget beszélgettem a család tagjaival, természetesen angolul. Ezen kívül volt lehetőségem, hogy a család tagjaival együtt zenélhessek, együtt biciklizzünk és a vendéglátó fiú barátaival együtt lóghattam este a városban. Kicsit bepillantást nyerhettem az ő életükbe. A hazaúton megálltunk, hogy megnézzük Lengyelország második legnagyobb városát, Krakkót. Itt körutat tettünk az itteni öreg zsidó negyedben, ami igen csak megsínylette anno a II. Világháborút. Ezen a helyen 8 gyönyörű zsinagógát tekinthettünk meg.
Egy nagyon hasznos kirándulás volt, hiszen kipróbálhattuk a nyelvtudásunkat élesben, és ami ennél fontosabb új barátokra tettünk szert. Úgy gondolom, hogy mindnyájunk számára egy élményekben gazdag, élvezetes és felejthetetlen kirándulás volt.
Cserniczky Márk (8.A