Továbbképzés a tehetséggondozás témakörében

Tantestületünkből 12 kolléga vett részt 2024. szeptember 16-án, hétfőn 15 órai kezdettel az online térben egy szaktanácsadói „látogatáson”. Minden munkaközösségből volt érdeklődő a témát illetően.Az előadó Seresné Mészáros Katalin, szaktanácsadó volt, aki a Gyömrői Weöres Sándor Általános Iskola és AMI főigazgatója is.

Gimnáziumunk Akkreditált kiváló Tehetségpont. Kiemelkedő tehetséggondozó tevékenységet végzünk. Ennek elismeréseképpen, 2018-ban, majd 2024-ben is elnyertük ezt a címet.

A tehetséges tanulóinkkal való foglalkozás mindig kiemelt feladata volt tantestületünk pedagógusainak. A tanórákon differenciált tanulásszervezéssel, illetve a délutáni foglalkozásokon igyekszünk tanulóinkat felkészíteni a megyei, regionális és országos tanulmányi versenyekre. Széleskörű lehetőséget biztosítunk arra, hogy képességeik, készségeik kibontakoztatása révén, személyiségük sokoldalúan fejlődhessen.

A továbbképzés további lehetőségekkel gazdagított bennünket, hogy hogyan, milyen módszerekkel tudjuk feltérképezni a tehetséges tanulókat. Megbeszéltük, hogy a tehetségígéretek felismerése nagyon fontos. Érdekes volt hallani, hogy, a tehetségígéret nem biztos, hogy kitűnő tanuló, a kitűnő tanuló nem biztos, hogy egyben azonos a tehetséggel.

A tehetséggondozói feladatok meglehetősen sokszínűek, szerteágazóak. Ide tartozik a tanórai differenciálás, a személyiségfejlesztés, a pályaorientáció, a tudás bővítése, dúsítása, versenyfelkészítés, szabadidős tevékenységek biztosítása.

A tehetségígéretek azonosítása, beválogatása a fejlesztő programokba hallatlanul összetett és felelősségteljes feladat. Sorsokat dönthet el, hogy felismerjük-e a tanulók tehetségét, vagy szunnyadva marad az. A ki nem bontakozott, szunnyadó tehetség sokszor rejtezik, gyakran ezért is nehéz felismerni! A képesség és a teljesítmény két különböző dolog: gyakori az alulteljesítő tehetséges tanuló, ugyanakkor a jó tanulmányi eredmény nem mindig rejt igazi tehetségígéretet.

Ilyen, és ezekhez hasonló, új ismeretekkel gazdagodtunk a képzés során.

Bukta Erzsébet
szaktanár