„A holokauszt nem kizárólag a történelemtanárok és a történelemórák ügye, hiszen olyan általános emberi helyzeteket kell megélnünk, amelyek minden humán tanóra részét képezhetik, sőt tulajdonképpen azt is mondhatjuk, hogy a holokauszttal való foglalkozás behatárolhatatlan, bármely tanítói, pedagógusi munka során helyet kaphat, legyen az etikaóra, rajzóra vagy akár természettudomány óra is.”






2001 óta minden évben április 16-án tartják a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját, arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása. A témához csatlakozva, az MTA Középiskolai Alumni Program keretében, Dr. Goldmann Márta tartott előadást gimnáziumunkban 2024.04.22-én.
Az előadót Ébner Gábor igazgatóhelyettes mutatta be. Dr. Goldmann Márta az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetemen szerzett PhD fokozatot 2003-ban. Az egyetemi docens
kutatási területe az amerikai zsidó irodalom, Joyce, modern angol próza, zene és irodalom kapcsolata, valamint a Soá emlékezetkultúrája. A Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány oktatási vezetője.






„Művészet és Holokauszt” címet viselő interaktív foglalkozás a terezini táborban készült műalkotások létrejöttének körülményeiről, üzenetéről és a műalkotások további sorsáról nyújtott információt a hallgatóság számára. A tábor egy cseh “propaganda tábor” volt, ugyanis a nácik az általuk engedélyezett művészeti tevékenységek révén igyekeztek a külvilág felé egy valóságtól teljesen eltérő képet mutatni a gettóról, ezáltal is igazolva azt a szörnyűséget, ami remélhetőleg soha többé nem fordul elő a történelem során. A művészet a túlélés eszközeként szolgált és sokszor maga a túlélést jelentette. A túlélők által megtalált zsidó táborban készült rajzok, festmények emlékeztetnek bennünket, és egyben figyelmeztetnek is.
Köszönjük Dr. Goldmann Mártának, hogy megtisztelt bennünket az előadásával!