Kiemelkedő nevelő-oktató munkája elismeréseként Polgármesteri Elismerő Oklevelet vehetett átgimnáziumunk két pedagógusa, Dr. Ceglédi Erzsébet és Tudeszéné Pallagi Erika Tiszafüred Város Napja elnevezésű ünnepi rendezvényen. Gratulálunk!
Dr. Ceglédi Erzsébet
A gimnázium befejezését követően biológia – kémia szakon folytatta tanulmányait. 2001-ben a Debreceni Egyetemen szerzett biológia – kémia szakos tanári oklevelet, majd ezt követően a tiszafüredi Kossuth Lajos Gimnáziumban kezdett el dolgozni, és jelenleg is ennek az intézménynek a tanára.
Az első tanévben szinte egyik napról a másikra kellett diákból pedagógussá válnia. A gimnázium képzési profiljának köszönhetően a hagyományos négyosztályos képzés mellett, a nyolc évfolyamos, illetve a szakközépiskolai osztályok és az esti tagozat diákjait is tanította. Kiváló motiváló erőként hatott számára, hogy már az első évben olyan gyerekekkel dolgozhatott együtt, akik szívesen vettek részt versenyeken. A kollégái hasznos tanácsai, segítőkészségük meghatározó volt a számára. A második év nagy változást hozott a pedagógiai munkájában. Az emelt szintű négy évfolyamos gimnáziumi osztálynak lett az osztályfőnöke.
Ezt követően még három osztálynak volt osztályfőnöke az évek során. Az osztályfőnöki munka sok kihívást tartogatott számára: színház- és múzeumlátogatások, osztálykirándulások, korcsolyázás, gólyabáli, farsangi, diáknapi műsorokra történő felkészítés. A jó hangulatú kirándulások, a közös beszélgetések mindenki számára szép élményekkel tették emlékezetessé ezeket a programokat.
Pedagógiai munkája során számos szakmai feladat várt rá. A nyolcosztályos gimnáziumi tagozaton kezdetben a szaktárgyaihoz kapcsolódó záróvizsgákon, majd később kisérettségiken való vizsgáztatás, a közép- és emelt szintű érettségikre történő felkészítés szintén a munkájának a részét képezte. A gimnáziumban eltöltött évek alatt a diákjai számos versenyen vettek részt biológiából és kémiából. Fontosnak érzi, hogy minden lehetőséget megragadjon arra, hogy a gyerekekhez közelebb hozza a természettudományokat, ezért mind a nyílt napokon, mind a Kossuth-napokon kollégáival igyekszik népszerűsíteni a természettudományos tárgyakat.
A munkaközösség tagjaival együttműködve rendszeresen szerveznek a tantárgyaikhoz kapcsolódó tanulmányi kirándulásokat, amelyek a szakmai ismeretek bővítése mellett a diákok közötti jó kapcsolatok kiépítését is célozzák. Az évek során részt vett az Útravaló programban is, amelynek köszönhetően segíteni, támogatni tudta diákjait a gimnáziumi tanulmányaik során, nem csak a tanulási nehézségeik megoldásában.
Az iskolai feladatai elvégzése mellett igyekszik tudását folyamatosan bővíteni. 2018-ban vehette át a Debreceni Egyetemen a doktori oklevelét pszichológiai tudományokból. Számos továbbképzésen vett részt, amelyek közül biológiából a közép- és emelt szintű érettségi vizsgáztatói képzés és a Geomatech Élményszerű matematika emelhető ki. Bár ez utóbbi alapvetően a matematikatanítás érdekesebbé tételét célozta meg, nyilvánvalóvá vált számára, hogy a képzés egyes elemei jól alkalmazhatók a többi természettudományos tárgy esetében is.
Az intézményben eddig eltöltött évek alatt számos olyan tapasztalattal, élménnyel gazdagodott, amelyek egész életre meghatározóak a számára, és amelyekre mindig szívesen gondol vissza.
Tudeszéné Pallagi Erika
Tanárnőnek már egész fiatal korában megszületett az az elhatározása, hogy a pedagógus pályát válassza. Általános iskola után felvételizett a tiszaföldvári Hajnóczy József Gimnázium és Szakközépiskola óvónői szakára. Érettségit követően a Jászberényi Tanítóképző Főiskolára ment. Ahogy a diplomát a kezébe vehette, már jött is a következő lehetőség a továbbtanulásra. Helyben indult gimnáziumunkban az egri főiskolának számítástechnika szakos általános iskolai tanári képzése, mire sikeres felvételt nyert. Eközben viszont elkezdte a pedagógus pályáját a tiszaderzsi Általános Iskolában.
Rövid időn belül átkerült az akkori Zrínyi Ilona Általános Iskolába, mint számítástechnika szakos tanár. Nem volt könnyű a „kezdet”, egyedüli szakos pedagógusként szinte a semmiből építkezett, hogy megfeleljen az elvárásoknak. Maga alakította ki a géptermet leselejtezett mini asztali gépekből. A tanítás és tanulás mellett telepítette a programokat, ha kellett, gépeket szerelt, hisz akkor még nem volt rendszergazda az iskolákban. A tárgyhoz kötődően dekorációkat szerkesztett a terem falára, és egyre inkább belemélyedt az informatikai szakterület rejtelmeibe. Nagyon megszerette mind a számítógépet, mind az informatika tanítását, ezért a főiskola befejezése után egyetemre jelentkezett Debrecenbe, ugyanezt a szakirányt folytatva. Kollégái egyre több segítséget kértek tőle informatikai vonatkozásban. Plakátokat, hivatalos leveleket, dokumentumokat szerkesztett. Sikerült megtalálnia a közös hangot a gyerekekkel, szülőkkel is, jó kapcsolatba került a tantestület valamennyi tagjával. Részt vett iskolai rendezvények, valamint versenyek szervezésében, lebonyolításában.
1998-ban felkérést kapott a gimnáziumból, hogy ott folytassa informatikusként a munkáját, mely sok tanulást, felkészülést igényelt tőle, hiszen folyamatosan változott, bővült a tananyag.
Kezdetben a tanórák és az érettségi mellett Számítógépkezelő – használó OKJ-s bizonyítvány megszerzésére készített fel, valamint ezeket a tanfolyamokat szervezte és bonyolította le kollégáival. Versenyeken vett részt diákjaival, házi, városi megmérettetéseken, OKTV-n. Ebben az időszakban több éven át munkaközösség vezetői feladatokat is ellátott.
2005-ben és 2007-ben adott életet saját gyermekeinek, így a tanításhoz 2009 szeptemberében tért vissza. Azóta a mai napig aktívan részt vesz a tanítás mellett a közép- és emelt szintű érettségire való felkészítésben, nemcsak fakultációs keretek között, hanem a szabadidejét feláldozva is. Folyamatosan igyekszik az újabb és újabb követelményekkel lépést tartani, az új ismereteket diákjainak is átadni. Lehetőségekhez mérten továbbképzéseken folyamatosan fejleszti önmagát. Iskolánk nyílt napjain rendszeresen vállal bemutató órákat.
Emellett ECDL vizsgaközpontunkban vizsgáztatói feladatokat is ellát Erika. Nemcsak saját diákjaink felkészítésében és vizsgáztatásában vesz részt, hanem több környékbeli iskola diákjainak is segítette az ECDL bizonyítvány megszerzését.
Gimnáziumunk számos tanulmányi- és sportrendezvényeinek eredményeit az általa összeállított táblázatok segítségével gyorsan tudtuk összegezni, megkönnyítve ezzel a szervezők munkáját. Együttműködik és segíti az iskolai projektek lebonyolítását.
Több éve aktívan részt vesz iskolánkban a Code Week programozási témahét és a digitális témahét szervezésében és lebonyolításában is. Ezáltal az érdeklődő diákok a tananyagon kívül mobilprogramozási ismereteiket is bővíthették, illetve képszerkesztési, kiadványkészítési ismereteiket felhasználva dolgozhatták fel a Tisza-tavi élőhely világát, közvetlen környezetünk jellemző sajátosságait.
Kidolgozta az iskola digitális stratégiáját, helyzetelemzést, SWOT analízist végzett, majd megfogalmazta az ezen a területen elérni kívánt célokat, fejlesztendő területeinket.
Szaktanári munkáján kívül 2000 óta osztályfőnöki feladatokat is ellát. E feladat szükségessé teszi, hogy fejlett konfliktus- és problémamegoldó képességgel rendelkezzen, jó kommunikácós készsége legyen. Ezek a tulajdonságok is hozzájárultak ahhoz, hogy két éve már vezeti az osztályfőnöki munkaközösség, valamint a közösségi szolgálattal járó feladatokat. A jövő tanévben harmadik osztályaként kezdi irányítani a „kis ötödikeseket”.