Fenntarthatósági Témahét

Az idei tanévben ismét csatlakoztunk a Fenntarthatósági Témahéthez, amely 2025. április 7-11 között került lebonyolításra. Az idei, jubileumi témahét témái: környezeti, társadalmi és gazdasági fenntarthatóságot érintően a talaj és biodiverzitás, a mesterséges intelligencia, a zöldenergiaforrások, továbbá a hulladékok és a tudatos fogyasztás.

A témahét nyitásaként a Gyógynövények a mindennapokban címmel tartott rendhagyó biológia órát Kis Csaba, gimnáziumunk volt tanulója, aki jelenleg az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem gyógy- és fűszernövény technológus szakos hallgatója. Sok új információval gazdagodhattunk a gyógynövényeket illetően, történetükről, termesztésükről, felhasználásukról, hatóanyagaikról. Az előadás Szabóné Gyöngy Gyöngyi szervezésében valósult meg. Résztvevő osztályok 9. B, 9. K, 10. C, 11. B.

A 7. A osztály Szabó Anikó Ildikó irányításával nem csak az iskolakertben található gyógynövényekkel bővíthették tudásukat, de a gyomokkal is ismerkedhettek, természetesen az utóbbit el is távolították. A tanulók a gyógynövényekről plakátokat készítettek.

A 9. K osztályban Magyarné Ficzere Andrea gyógynövényeket mutatott be. Tulajdonságaikról, gyógyhatásaikról, helyes felhasználásukról beszélgettek. A tanulók plakátokat készítettek a témával kapcsolatban.

Kis Edina 10. C osztályos tanuló egy verset írt az élelmiszerpazarlásról Az étel értéke címmel.

A 9. A osztály tanulói dr. Ceglédi Erzsébet vezetésével plakátokat készítettek a hazai állatvilágról (fás- fátlan és vízi társulásról egyaránt), a 11 évfolyam tanulóival figyelemfelhívó plakátokat alkottak a globális környezeti problémákról.

A tanulók által készített alkotásokból egy kiállítást készítettünk, amelyet biológia órákon több osztállyal meg is tekintettünk, megbeszéltünk. Biológia órákon a közelgő Föld Napjával kapcsoltban Földünk élővilágával, védelmével is foglalkoztunk.

Ökoiskolaként nagyon fontosnak tartjuk a fenntarthatóságra nevelést, minden tartárgyból keressük és megvalósítjuk a fenntarthatósági nevelést minél szélesebb körben.

Öko munkaközöség

Rendhagyó történelem órán vett részt a 9.A osztály

2025.04.10-én a 9.A osztály úti célja Budapest volt. Reggel fél 8-as indulással, kb. 2 órás úttal meg is érkeztünk. Első állomásunk az Országház volt, ahol tárlatvezetéssel megtekinthettük a Díszlépcsőházat, a Kupolacsarnokot, itt sajnos nem lehetett fotót készíteni, hiszen itt voltak a koronázási jelvények, de különleges élményben volt részünk, mert pont őrségváltáskor érkeztünk.

Ezután a magyar törvényhozás egyik legfontosabb helyszínére értünk a Képviselőházi ülésterembe. Végül a Látogatóközpontban szemügyre vettük a Parlament makettjét, valamint az interaktív bemutatókkal, történelmi tárgyakkal megismertük az épület és a magyar törvényhozás történetét. A Kossuth téren, az egyik osztálytársunk, Levente segítségével még jobban megismerhettük fővárosunk látványosságait, az idegenvezetése által. A színházi előadás még egy kicsit váratott magára, így betértünk a Westendbe egy ebéd erejére.

A második fő úti célunk, a magyar költészet napja alkalmából, a Madách Színház volt, ahol az Én, József Attila című musicalt néztünk meg. A darab a költő életének sorsdöntő eseményeit mutatja be, különös hangsúlyt helyezve első és utolsó nagy szerelmére (Márta, Flóra), valamint barátjára Illyés Gyulára. A musical József Attila verseit megzenésítve tárja elénk, így emelve ki életének érzelmi mélységeit és drámaiságát. Az előadás kissé nyomasztó volt, de mégis érdekesebbé vált az, amit az iskolában róla tanultunk. A nap végére, sok élménnyel gazdagodva tértünk haza. Köszönjük az iskolán vezetőségének a lehetőséget és osztályfőnökünknek Tóth Juditnak a szervezést, valamint Takács Krisztina igazgatóhelyettes asszonynak a kíséretet.

Bajzáth Petra 9.A

Felajánlást kapott gimnáziumunk

Gimnáziumunk Vincze Szilvia (5.A, 9.K) szülő felajánlásaként kapott néhány mérőeszközt, amelyekkel vízminták és egyéb oldatok tulajdonságait vizsgálhatjuk. Ma három diákunkkal (Seress Miléna 10.B, Tóth Levente Balázs 11.B, Virágh Gergő 11.B) kalibráltuk, majd kipróbáltuk ezeket. Készítettünk néhány eltérő összetételű „vízmintát”: ecetsav, szódabikarbóna, kalcium-klorid, illetve magnézium-szulfát felhasználásával. Közülük mind vezette az elektromos áramot, kontrollként desztillált vízzel is kipróbáltuk, amely természetesen nem vezető. Megmértük a különböző töménységű ecet- és a szódabikarbóna-oldatok pH-ját. A TDC-mérővel pedig az elkészített oldataink hőmérsékletét és összes oldott anyag tartalmára vonatkozó adatokat kaptuk meg.

Köszönjük a felajánlást, amelyet tanórákon, illetve projektmunkákhoz is tudunk majd használni különböző vízminták vizsgálatához.

Szabóné Gyöngy Gyöngyi

reál mk.vez.

Színházi előadások

2025. 04. 10-én Egerben a Gárdonyi Géza Színházban nézhettük meg az Anconai szerelmesek című darabot. A színdarab nyitányából tudta a közönség, hogy egy felejthetetlen élményben lesz része. Ancona főtere volt a helyszín, ahol váratlan szerelmi és családi fordulatokból nem volt hiány. A darab megmutatta, hogy mindent megnyer az igaz szerelem, s mi mindent le lehet győzni általa. Az este során mi is Olaszországban érezhettük magunkat. Sokat énekeltek, táncoltak a színészek, valamint a közönséget sokszor megnevettette a darab, ezáltal garantált volt a jó kedv! Az előadás végén egy felejthetetlen élményben volt részünk, a színészek felhívtak minket a színpadra, s olasz zenére táncolhattunk velük együtt!

2025. 04. 11-én a 11.A , a 11. B és a 12.C osztályoknak ismét egy nem mindennapi előadásban volt részük, amikor megnéztük az Én, József Attila című musicalt. A darab mélyen megérintett bennünket– nemcsak József Attila verseinek ereje, hanem a zene, a látvány és a színészi játék összehangja miatt is.

Ennek során bepillanthattunk József Attila egykori életébe, költői pályafutásának szakaszaiba, valamint élete végét meghatározó betegségébe. Művei közül is hallhattunk egy párat, melyek sokunk számára ismerősen hangzottak. Az előadás nagyon érdekes és figyelemfelkeltő volt, a színészek énekeltek és táncoltak is, így mindenkinek nagyon elnyerte a tetszését!

A musical különlegessége, hogy nem klasszikus értelemben mesél el egy történetet, hanem a költő belső világát, vívódásait, szerelmeit, gyermekkori traumáit és gondolati mélységeit tárta elénk. A verseket és idézeteket zenébe ágyazva hallani egészen más élmény – egyszerre felemelő és megrendítő.

Szívből ajánljuk mindenkinek, aki szereti a költészetet, az igényes zenét, és nem fél szembenézni a lélek mélyebb rétegeivel.

Urbán Alexa Gitta 11. B
Lendvai Lívia 11.B

Országos Diákolimpia Mezei Futóbajnokság -Gödöllő

Iskolánkból 7 diák jutott be az országos döntőbe! 🎉👏

Tanulóink hatalmas mezőnyben versenyeztek – minden futamban több mint 250 induló állt rajthoz! 💪🔥

III. korcsoport – lányok

🥇 Cziczelszki Alexandra – 68. hely
🥈 Turcsán Gréta Tímea – 162. hely
🥉 Papp Emma – 164. hely
🎽 Pártl Bianka – 196. hely
🎽 Fodor Ildikó – 199. hely
👭 Csapatban a 33. helyen végeztek!


V. korcsoport – lány
✨ Borbély Ivett Kata – 74. hely

VI. korcsoport – fiú
🏃 Józsa János Zoltán – 88. hely

🏆 Hatalmas gratuláció minden versenyzőnek, büszkék vagyunk rátok! Köszönjük, hogy ilyen sportszerűen és lelkiismeretesen képviseltétek iskolánkat az országos döntőben! 👏👏👏

MCC Roma Tehetségprogram

A Tiszafüredi Kossuth Lajos Gimnázium három 11.B osztályos tanulója, Rabi Roxána, Rabi Dzsenifer és Koszta Laura nem mindennapi módon álltak ki kortársaik elé. A lányok osztályról osztályra járva mutatták be a Mathias Corvinus Collegium Roma Tehetség Programját (MCC RTP), amelynek ők is aktív résztvevői. Nemcsak saját élményeikről meséltek, hanem arról is, milyen lehetőségeket, támogatást és közösséget kaptak a program által.

Kezdeményezésük célja nem az önreklám volt, sokkal inkább az inspirálás: példát mutattak diáktársaiknak, hogy érdemes élni a lehetőségekkel, hinni magukban, és merni kilépni a komfortzónából. Az előadások közvetlen, személyes hangvétele miatt sok tanuló érezhette úgy, hogy ez a program – és általában a tehetséggondozás – számukra is elérhető.

Az előadók kiállása nemcsak a Roma Tehetség Program értékeit közvetítette, hanem azt is, hogy a saját közösségükben aktív szerepet vállalva, fiatal diákokként is lehet hatással lenni másokra.

Fehér Nándor osztályfőnök

Big Brain angol tanulmányi verseny

A Tiszafüredi Kossuth Lajos Gimnázium 5-8. osztályos angolos diákjai közül néhányan 2025. április 14-én Mezőtúrra utaztak, hogy részt vegyenek a Big Brain nevű csapatversenyen. A verseny megrendezője a Mezőtúri II. Rákóczi Ferenc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola Kossuth Lajos Magyar Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolája volt.

Nyelvi versenyüket 2014 óta rendezik meg – az idén immár 10. alkalommal. A versenyre évről évre több diák jelentkezik Jász-Nagykun-Szolnok és Békés vármegyéből. A feladatok különféle nyelvi készségeket mérnek, mind egyéni, mind csapatszinten. A résztvevők kvíz, lexikai és grammatikai feladatokon mérhetik össze tudásukat.

Az egyik ötödik osztályos csapatunk (Fodor Ildikó, Márton Tibor Balázs, Veres Tamás) az előkelő 2. helyezést hozta el.

Egy másik csapatunk, akik a 6.A osztályból verbuválódtak össze (Nagy Bence Péter, Nagy Izabella, Virág Ninetta) szintén a második helyezést szerezték meg.

Felkészítő tanáraik: Monokné Andrási Edit és Monok Péter.

A csapatok által elért szép eredményeket tovább gazdagította Virág Ninetta (6.A), aki egyéniben is a 2. helyezést érte el, valamint Márton Tibor Balázs (5.A), aki pedig egyéniben a dobogó 3. fokára léphetett fel.

Eredményükhöz szívből gratulálunk és nagyon büszkék vagyunk diákjainkra!

KRÉTA IFM INTERAKTÍV BEMUTATÓ FOGLALKOZÁS

2025.04.14-én délután, a Tiszafüredi Kossuth Lajos Gimnáziumban, a Karcagi Tankerületi Központ angol és német nyelvtanárai számára KRÉTA IFM interaktív foglalkozást tartott Vitál Attila, disszeminációs tréner.

A KRÉTA Idegennyelvi Felkészítő Modul játékos, érdekes feladatok segítségével biztosítja a nyelvi kompetenciák fejlődését. A modul térítésmentesen használható minden KRÉTA hozzáféréssel rendelkező tanuló és pedagógus számára. Az angol-és némettanárok a KRÉTA Digitális Kollaborációs Térben a tanulók képességeihez igazodva válogathatnak az alkalmazás több ezer tananyagából.

A délután folyamán a foglalkozás a következő témákat érintette: a digitális pedagógia helye, szerepe a köznevelésben; a KRÉTA IFM, mint digitális tanulási eszköz; a KRÉTA IFM Tanulói felülete; a KRÉTA IFM Tanulásirányító felülete.

A továbbképzés alkalmával a nyelvtanárok megismerkedhettek a felület kezelésével, a lecketartalommal, mely segítheti a munkájukat angolból alapfoktól a felsőfokig, németből középfokig, a lecketípusokkal, valamint a motivációs és értékelési módszerekkel. A pedagógusok megtudhatták, hogyan tudnak a KRÉTA-ban rögzített csoportjaik számára órai vagy házi feladatot kiosztani, hogyan követhetik nyomon a kiosztott feladatokat és hogyan értékelhetik azokat. A felület tananyaga, feladatai sikerrel alkalmazhatóak egyéni vagy csoportmunkára, önálló gyakorlásra és házi feladatként, felzárkóztatásra és tehetséggondozásra, érettségire és nyelvvizsgára felkészítésre.

A Modul gyakorlati alkalmazásával kapcsolatos hasznos ismeretekkel gazdagodhattunk az interaktív foglalkozás révén.

Dr. Pásztorné dr. Vass Anikó

főigazgató/angol nyelvtanár

Sikeresen szerepeltek diákjaink a városi versmondó versenyen

Nagy örömmel számolhatunk be arról, hogy iskolánk diákjai kiváló eredményeket értek el a múlt héten pénteken a Magyar Költészet Napján megrendezett városi versmondó versenyen, amelynek a Kovács Pál Művelődési Központ adott otthont. A rendezvényen több iskola tanulói mérették meg magukat különböző korcsoportokban, a város legtehetségesebb fiatal előadói közül sokan részt vettek az eseményen.

Iskolánkat összesen tíz tanuló képviselte, közülük nyolcan dobogós helyen végeztek, egy tanuló a zsűri különdíját kapta meg.

A felső tagozatosok mezőnyében

2. helyezést szereztek Juhász Bernadett és Molnár Gréta 6.a osztályos tanulók. Felkészítő tanáruk: Borbélyné Gyurcsák Judit.

3. helyen végeztek Kiss Luca 5. a és Pártl Nóra 7.a osztályos tanulóink. Felkészítő tanáraik Dr. Demján Adalbert és Kissné Szedlacsek Gizella.

A középiskolások kategóriájában

  1. helyet szereztek Rácz Márk Péter 11. A és Mezei Balázs 11. B osztályos tanulóink. Felkészítő tanáruk: Bukta Erzsébet.
  2. helyezést ért el Kevei Nóra 11. B osztályos diákunk. Felkészítő tanár: Bukta Erzsébet.
  3. helyen Garai Dominika 11. B osztályos tanulónk végzett. Felkészítő tanára: Bukta Erzsébet.

Különdíjat kapott Kanalas Anasztázia 9. B osztályos diákunk. Felkészítő tanára: Kissné Szedlacsek Gizella.

A verseny remek lehetőséget nyújtott diákjainknak arra, hogy fejlesszék előadói képességeiket, önbizalmukat.

Gratulálunk minden résztvevőnek és külön köszönet illeti a pedagógusokat a támogatásért!

Bukta Erzsébet humán munkaközösség-vezető