Erasmus találkozó Törökországban

Április 20. és 25. között iskolánk négy, 9. évfolyamos tanulójával (Csőke Kitti, Kiss Zsuzsanna, Tari Edit és Tóth Réka Anna) és Monok Péter kollégámmal 5 felejthetetlen napot töltöttem Törökországban.

Első nap felfedeztük Isztambul legismertebb nevezetességeit, meglátogattunk egy bazárt és helyi specialitásokat kóstoltunk. A következő három napot Izmitben töltöttük, ahol betekintést nyerhettünk egy iskola hétköznapjaiba, valamint velük ünnepeltük a nemzeti szuvereneitás napját és a gyereknapot. Az iskola tanárai és tanulói szeretettel fogadtak minket, élményekkel megpakolva érkeztünk haza.

Köszönöm szépen a magam és a diákok nevében is Monok Péter kollégámnak, hogy megszervezte ezt az utazást számunkra.

Hegedűsné Trázsi Mária

A KLG-s közösség egy nagy család

A KLG-s közösség egy nagy család, általános iskoláinkba, majd a gimnáziumunkba járnak a kollégák gyermekei is. A születendő csemetéket megünnepeljük, a kollégák az otthon töltött idő alatt is rendszeresen ellátogatnak az iskolába. A közösségépítés így pici kortól kezdődik egészen a nyugdíjas korig.

Az ünnepek előtt Csörögi-Szász Bettina látogatott el a gimnáziumba, hogy a tantestület és a volt osztálya megismerhesse gyönyörű kislányát, Hella Nórát.

Országúti kerékpár Országos Diákolimpia

2025. 04. 17-én Debrecenben rendezték meg az Országúti kerékpár Országos Diákolimpiát, melyen két KLG-s diákunk vett részt, igen szép eredménnyel.

🚴‍♂️ Virág Marcell 10.A osztályos tanuló – Mezőnyverseny (38 km) 2. hely,

Egyéni időfutam(10 km) 4. hely (45,5 km/óra átlagsebesség).

🚴‍♂️ Kriston Mihály Áron 10.A osztályos tanuló – Egyéni időfutam (10 km) 6. hely.

Gratulálunk a versenyzőknek és a felkészítő edzőnek Nagy II Zoltánnak!

Sikerek a kémia projektversenyen

A Magyar Vegyipari Szövetség (MAVESZ) és A Természettudományos Oktatásért Szabó Szabolcs Emlékére Közhasznú Alapítvány (Sz2A) Projektversenye az ENSZ Klímapolitikai Célkitűzéseinek témaköreiben biztosít lehetőséget a középfokú oktatási intézmények 10-11. osztályos diákjainak versenyre kelni egymással. A „Klímasemlegesség – Fenntarthatóság – Kémia” témával a cél az, hogy a versengő csapatok megmutassák, a kémia milyen módon járulhat hozzá érzékeny környezetünk jövőjéhez. Gimnáziumunkból két tizedikes csapat jelentkezett a megmérettetésre.

A projekt első része kutatómunkával, kísérletekkel, majd az eredmények gimnáziumi bemutatójával telt. Az egyik csapat a Tiszafüred és környékbeli települések ivóvizeinek összetételével foglalkozott, a Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. nagyiváni telephelyén végeztek analítikai vizsgálatokat vízügyi szakember mellett, de önállóan. A másik csapat tejminták tulajdonságait vizsgálta Tiszafüreden, a Kuntej Zrt.-nél, szintén a helyi szakemberek mellett, de egyedül. Az eredményekből és az azokat megelőző kutatómunkából egy-egy hosszabb, szöveges összefoglalót, illetve prezentációt készítettek a csapatok. A gimnáziumban mindkét csapat elméleti és kísérleti bemutatót tartott, melyen diáktársaik betekintést nyerhettek a projektjükbe. Végül kisfilmet készítettek, melyben összefoglalták a projektjük elemeit, kísérleteik leírását és eredményeit.

A tanulók hatalmas szorgalommal dolgoztak, amelynek szép eredménye született. A zsűri döntése alapján mindkét csapat bekerült az országos döntőbe, amelyre május 16-17-én kerül sor Budapesten, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. Itt a szóbeli bemutató mellett workshop keretében mutatják be kísérleteiket.

A vízmintákat vizsgáló csapat tagjai: Árnyék Boglárka (10. C), Kovács Gréta Anikó (10. C), Szepesi-Gacsal Anna (10. B, Seress Miléna (10. 😎)

A tejmintákat vizsgáló csapat tagjai: Farkas Noémi (10. A), Kiss Blanka (10.B), Kovács Cintia Krisztina (10.B), Varga Kinga Vanessza (10. A).

Felkészítő tanár: Szabóné Gyöngy Gyöngyi.

Gratulálunk mindkét csapatnak és sok sikert kívánunk a döntőben!

A csapatok nevében köszönjük a Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. nagyiváni telephelye és a tiszafüredi Kuntej Zrt. munkatársainak a kísérletek elvégzéséhez nyújtott segítségét, valamint, hogy biztosították az eszközöket és vegyszereket a gimnáziumi bemutatóhoz is.

Fenntarthatósági Témahét

Az idei tanévben ismét csatlakoztunk a Fenntarthatósági Témahéthez, amely 2025. április 7-11 között került lebonyolításra. Az idei, jubileumi témahét témái: környezeti, társadalmi és gazdasági fenntarthatóságot érintően a talaj és biodiverzitás, a mesterséges intelligencia, a zöldenergiaforrások, továbbá a hulladékok és a tudatos fogyasztás.

A témahét nyitásaként a Gyógynövények a mindennapokban címmel tartott rendhagyó biológia órát Kis Csaba, gimnáziumunk volt tanulója, aki jelenleg az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem gyógy- és fűszernövény technológus szakos hallgatója. Sok új információval gazdagodhattunk a gyógynövényeket illetően, történetükről, termesztésükről, felhasználásukról, hatóanyagaikról. Az előadás Szabóné Gyöngy Gyöngyi szervezésében valósult meg. Résztvevő osztályok 9. B, 9. K, 10. C, 11. B.

A 7. A osztály Szabó Anikó Ildikó irányításával nem csak az iskolakertben található gyógynövényekkel bővíthették tudásukat, de a gyomokkal is ismerkedhettek, természetesen az utóbbit el is távolították. A tanulók a gyógynövényekről plakátokat készítettek.

A 9. K osztályban Magyarné Ficzere Andrea gyógynövényeket mutatott be. Tulajdonságaikról, gyógyhatásaikról, helyes felhasználásukról beszélgettek. A tanulók plakátokat készítettek a témával kapcsolatban.

Kis Edina 10. C osztályos tanuló egy verset írt az élelmiszerpazarlásról Az étel értéke címmel.

A 9. A osztály tanulói dr. Ceglédi Erzsébet vezetésével plakátokat készítettek a hazai állatvilágról (fás- fátlan és vízi társulásról egyaránt), a 11 évfolyam tanulóival figyelemfelhívó plakátokat alkottak a globális környezeti problémákról.

A tanulók által készített alkotásokból egy kiállítást készítettünk, amelyet biológia órákon több osztállyal meg is tekintettünk, megbeszéltünk. Biológia órákon a közelgő Föld Napjával kapcsoltban Földünk élővilágával, védelmével is foglalkoztunk.

Ökoiskolaként nagyon fontosnak tartjuk a fenntarthatóságra nevelést, minden tartárgyból keressük és megvalósítjuk a fenntarthatósági nevelést minél szélesebb körben.

Öko munkaközöség

Rendhagyó történelem órán vett részt a 9.A osztály

2025.04.10-én a 9.A osztály úti célja Budapest volt. Reggel fél 8-as indulással, kb. 2 órás úttal meg is érkeztünk. Első állomásunk az Országház volt, ahol tárlatvezetéssel megtekinthettük a Díszlépcsőházat, a Kupolacsarnokot, itt sajnos nem lehetett fotót készíteni, hiszen itt voltak a koronázási jelvények, de különleges élményben volt részünk, mert pont őrségváltáskor érkeztünk.

Ezután a magyar törvényhozás egyik legfontosabb helyszínére értünk a Képviselőházi ülésterembe. Végül a Látogatóközpontban szemügyre vettük a Parlament makettjét, valamint az interaktív bemutatókkal, történelmi tárgyakkal megismertük az épület és a magyar törvényhozás történetét. A Kossuth téren, az egyik osztálytársunk, Levente segítségével még jobban megismerhettük fővárosunk látványosságait, az idegenvezetése által. A színházi előadás még egy kicsit váratott magára, így betértünk a Westendbe egy ebéd erejére.

A második fő úti célunk, a magyar költészet napja alkalmából, a Madách Színház volt, ahol az Én, József Attila című musicalt néztünk meg. A darab a költő életének sorsdöntő eseményeit mutatja be, különös hangsúlyt helyezve első és utolsó nagy szerelmére (Márta, Flóra), valamint barátjára Illyés Gyulára. A musical József Attila verseit megzenésítve tárja elénk, így emelve ki életének érzelmi mélységeit és drámaiságát. Az előadás kissé nyomasztó volt, de mégis érdekesebbé vált az, amit az iskolában róla tanultunk. A nap végére, sok élménnyel gazdagodva tértünk haza. Köszönjük az iskolán vezetőségének a lehetőséget és osztályfőnökünknek Tóth Juditnak a szervezést, valamint Takács Krisztina igazgatóhelyettes asszonynak a kíséretet.

Bajzáth Petra 9.A

Felajánlást kapott gimnáziumunk

Gimnáziumunk Vincze Szilvia (5.A, 9.K) szülő felajánlásaként kapott néhány mérőeszközt, amelyekkel vízminták és egyéb oldatok tulajdonságait vizsgálhatjuk. Ma három diákunkkal (Seress Miléna 10.B, Tóth Levente Balázs 11.B, Virágh Gergő 11.B) kalibráltuk, majd kipróbáltuk ezeket. Készítettünk néhány eltérő összetételű „vízmintát”: ecetsav, szódabikarbóna, kalcium-klorid, illetve magnézium-szulfát felhasználásával. Közülük mind vezette az elektromos áramot, kontrollként desztillált vízzel is kipróbáltuk, amely természetesen nem vezető. Megmértük a különböző töménységű ecet- és a szódabikarbóna-oldatok pH-ját. A TDC-mérővel pedig az elkészített oldataink hőmérsékletét és összes oldott anyag tartalmára vonatkozó adatokat kaptuk meg.

Köszönjük a felajánlást, amelyet tanórákon, illetve projektmunkákhoz is tudunk majd használni különböző vízminták vizsgálatához.

Szabóné Gyöngy Gyöngyi

reál mk.vez.

Színházi előadások

2025. 04. 10-én Egerben a Gárdonyi Géza Színházban nézhettük meg az Anconai szerelmesek című darabot. A színdarab nyitányából tudta a közönség, hogy egy felejthetetlen élményben lesz része. Ancona főtere volt a helyszín, ahol váratlan szerelmi és családi fordulatokból nem volt hiány. A darab megmutatta, hogy mindent megnyer az igaz szerelem, s mi mindent le lehet győzni általa. Az este során mi is Olaszországban érezhettük magunkat. Sokat énekeltek, táncoltak a színészek, valamint a közönséget sokszor megnevettette a darab, ezáltal garantált volt a jó kedv! Az előadás végén egy felejthetetlen élményben volt részünk, a színészek felhívtak minket a színpadra, s olasz zenére táncolhattunk velük együtt!

2025. 04. 11-én a 11.A , a 11. B és a 12.C osztályoknak ismét egy nem mindennapi előadásban volt részük, amikor megnéztük az Én, József Attila című musicalt. A darab mélyen megérintett bennünket– nemcsak József Attila verseinek ereje, hanem a zene, a látvány és a színészi játék összehangja miatt is.

Ennek során bepillanthattunk József Attila egykori életébe, költői pályafutásának szakaszaiba, valamint élete végét meghatározó betegségébe. Művei közül is hallhattunk egy párat, melyek sokunk számára ismerősen hangzottak. Az előadás nagyon érdekes és figyelemfelkeltő volt, a színészek énekeltek és táncoltak is, így mindenkinek nagyon elnyerte a tetszését!

A musical különlegessége, hogy nem klasszikus értelemben mesél el egy történetet, hanem a költő belső világát, vívódásait, szerelmeit, gyermekkori traumáit és gondolati mélységeit tárta elénk. A verseket és idézeteket zenébe ágyazva hallani egészen más élmény – egyszerre felemelő és megrendítő.

Szívből ajánljuk mindenkinek, aki szereti a költészetet, az igényes zenét, és nem fél szembenézni a lélek mélyebb rétegeivel.

Urbán Alexa Gitta 11. B
Lendvai Lívia 11.B