Building Bridges with sports and games

Iskolánk egy új Erasmus nemzetközi projekttel gazdagodott 2024. januártól, melynek címe: Building bridges with sports and games. A pályázatban négy ország 4 iskolája működik együtt: egy finn, egy török és egy lengyel intézmény fog velünk dolgozni másfél éven keresztül. A témáink ezúttal a sportok és játékok, amelyek közelebb hozzák a résztvevő nemzetek diákjait.

Az Erasmus fal elkészítése után logóversenyt hirdettünk. A legszebb logók itt láthatók:


Beszámoló – Finnország 2024. 03.10-16. + Videó

(Nykarleby)

A Kossuth Lajos Gimnázium két pedagógusa (Dékányné Szabó Enikő és Monok Péter), valamint négy diákja (Gyöngy Zsanett, Kuli Boglárka, Oláh Anna – 9.B, Urbán Alexa – 10.B) 2024. március 10. és 16. között Erasmus+ találkozón vett részt a „Building bridges with sports and games” kisléptékű partnerségi pályázat keretében a finnországi Nykarleby városában.

Az első nap nagy részét az utazással töltöttük, az esti órákban érkeztünk meg Nykarleby városkába, ahol diákjainkat már várták a vendéglátó családok.

A közös programok a következő napon kezdődtek az iskolában, ahol néhány bemelegítő és csapatépítő gyakorlat után a résztvevők prezentációi következtek, majd a finn diákok vezetésével körbejártuk és megtekintettük a kisváros nevezetességeit. A menzán elfogyasztott ebéd után téli sportokat próbálhattunk ki. A város sportcsarnokában ingyenesen rendelkezésre áll sífelszerelés a diákok és a pedagógusok számára, és a közeli sípályán belekóstolhattunk a sífutásba. Szintén a közelben található egy jégcsarnok, ahol a korcsolyázás kedvelői sportolhattak kedvükre.

A harmadik napon egész napos kirándulásra vittek minket vendéglátóink. A délelőttöt egy rénszarvasfarmon töltöttük, ahol testközelből figyelhettük meg és simogathattuk a szelíd, barátságos állatokat. A látogatóközpont munkatársa a csoport számára szervezett egy  csapatépítő vetélkedőt („Reindeerlympic games”), amely során a vegyes nemzetiségű csapatok ügyességi feladatokban mérhették össze magukat. A feladatok sikeres megoldásához szükség volt az egymással való folyamatos kommunikációra és együttműködésre. A látogatást közös grillezés, illetve piknik ebéd zárta. Délután a közeli városka, Jakobstadt múzeumát látogattuk meg, ahol a régió történelmi múltjáról tudtunk meg érdekes információkat, illetve megtekintettük a téli sportokról szóló kiállítást.

A negyedik nap programjai nagyrészt az iskolában zajlottak. Délelőtt a diákok közös sportfoglalkozáson vettek részt, megismerkedtek a „brännball” elnevezésű hagyományos svéd labdajátékkal (a régióban a lakosság többsége svéd anyanyelvű). Ezt követően finn nyelvórán vettünk részt, ahol a diákoknak lehetősége nyílt, hogy saját anyanyelvük néhány alapvető kifejezését összehasonlítsák a projekt partnerekével, illetve pár finn szót is elsajátítottunk. Ebéd után ismét a sporté volt a főszerep. A város közelében lévő „padel” csarnokba vittek bennünket, ahol kipróbálhattuk a tenisz és a fallabda elemeit ötvöző labdajátékot. A benti sport után a természetben folytattuk a mozgást: egy kb. 4 km-es jégtúrát tettünk a befagyott Balti-tengeren. A sportolásban megéhezett résztvevőket pizza vacsora várta az iskolai menzán, majd a diákok egy tortakészítő foglalkozáson vettek részt, amely után a kreatív módon elkészített a finomságokat el is lehetett fogyasztani. A programokban gazdag napot egy jó hangulatú zenés-táncos party zárta az iskola tornatermében.

Az utolsó Nykarlebyben töltött napon az időjárás nem fogadott a kegyeibe bennünket, a korábbi napos, felhős idő után esős nap következett. Reggel a csoportok benti sportfoglalkozáson vettek részt finn diákokkal együtt, majd a délelőtt folyamán egyedi textiltáskákat festettünk. A kreatív foglalkozás után megebédeltünk a menzán és délután a közeli „Nanoq” múzeumba látogattunk, ahol bepillantást nyerhettünk az Északi-sark élővilágába és őslakoságának életébe, és meglepő érdekességeket hallhattunk a felfedező expedíciók nehézségeiről. A napot egy közös vacsora zárta, ahol tradicionális helyi ételeket kóstolhattunk meg.

Pénteken elbúcsúztunk a vendéglátó családoktól és pedagógusoktól, vonatra ültünk, Helsinkibe utaztunk és meglátogattuk a finn főváros néhány nevezetességét. Kirándulásunk utolsó napja a hazautazással telt.

A projekttalálkozó során mindannyian maradandó élményeket szereztünk, megtapasztaltuk a finnek vendégszeretetét és elbűvölt minket a havas északi táj. Az együtt töltött idő alatt szükség volt az idegyen nyelvek használatára, a más kultúrákból érkező résztvevők közötti együttműködésre, kreativitásra, egymással szembeni nyitottságra. A diákok és a pedagógusok számára is hasznosan telt az egyhetes találkozó.

Dékányné Szabó Enikő

Projekttalálkozó (Building Bridges) Magyarországon


Beszámoló törökországi utazásunkról + Videó

A Think Global, Actl Local Across Europe című Erasmus+ KA229-es nemzetközi együttműködési pályázat soron következő találkozója az észak-törökországi Trabzon városában került megrendezésre.

Iskolánkból a mobilitáson négy diák (Demeter Fanni, Dorcsák Zoltán, Fehérvári Gergely és  Lendvai Lívia) valamint két pedagógus (Bekéné Németh Tímea és Monok Péter) vettek részt. Finnországból, Lengyelországból, Portugáliából és Írországból érkezett még küldöttség a mobilitásra, hogy tartalmasan tölthessünk el néhány napot a környezetvédelem jegyében.

Programok:

Március 19. vasárnap

-Buszos kirándulás Sumela kolostorhoz.

-Közös vacsora a partnerekkel, ismerkedés

Március 20. hétfő

-Iskolai fogadás, bemutatók, előadások, prezentációk

-Árvíz múzeum meglátogatása

-Közös programok egy sportcsarnokban: ’jégtörő’ tevékenységek, falmászás, sportok

Március 21. Kedd

-Iskolai prezentációk, osztályok látogatása

-Batikolás

-A helyi botanikus kertben faültetés

-Egy kolostor megtekintése -Szabadidő, vásárlás, séta

Március 22. szerda

-Márványpapír készítés az iskolában

-Az intézményhez tartozó óvoda meglátogatása

-Sera tó: vízibiciklizés

-A trabzoni aquarium -séta az óvárosban

Március 24. Csütörtök

-Búcsú Trabzontól

Monok Péter
angol nyelvtanár