Az európai béke és egység emléknapját, az Európa napot minden évben a Schuman-nyilatkozat aláírásának évfordulóján, május 9-én ünnepeljük. Az írásbeli érettségi vizsgákra tekintettel az időpontot kicsit csúsztatva ünnepeltük, május 14-én.
Műsorunk nyitányaként a KLG Kamarakórusa előadásában hallhattuk az Európai Unió egyik jelképévé vált, Ludwig van Beethoven 1823-ban komponált IX. szimfóniájának egy részletét, Friedrich von Schiller 1785-ös lírai költeményének, az Örömódának a megzenésített változatát. A 200 éves himnusz nemcsak az Európai Uniót, hanem Európa egészét jelképezi. Az Örömóda Schillernek az emberek közötti testvériségről szóló – Beethoven által is osztott – idealista világnézetét fejezi ki. A művet 1985-ben az EU vezetői az Európai Unió hivatalos himnuszává tették, mely a zene egyetemes nyelvén szól a szabadság, a béke és a szolidaritás európai eszményeiről. A kamarakórust felkészítette: Fügéné Szádeczky Csilla.
Dr. Pásztorné dr. Vass Anikó, főigazgató, senior nagykövet ünnepi köszöntőjében kitért Magyarország 20 évvel ezelőtti uniós csatlakozásának jelentőségére, az Erasmus+ pályázatok és az EPAS program adta lehetőségekre, valamint a junior nagykövetek versenyeredményeire is.
Dr. Drénné Takács Krisztina 9. B németes csoportjának táncos-énekes előadásán keresztül betekintést nyerhettünk a német kultúra világába. A Fliegerlied című dallal jó hangulatot varázsoltak a színpadra.
Az európai választásokon az Európai Unió lakói szavaznak. Így mondják meg, hogy ki képviselje őket az Európai Parlamentben. Az EU mind a 27 országa tart választásokat. A 2024-es európai parlamenti választás Magyarországon az ötödik ilyen jellegű voksolás az ország történetében. A szavazást 2024. június 9-én tartják. Hogy miért fontos szavazni, hogy miről szólnak az európai választások, mikor és hogyan zajlanak és Magyarország hány képviselőt küldhet az Európai Parlamentbe kérdések megválaszolásában segítségünkre volt Nagy Krisztián, a together.eu oldal önkéntese. A Tesz-vesz Ifjúsági és Gyermekalapítvány 1993-ban magánkezdeményezésként alakult fő célja az értékek közvetítése és a hagyományőrzés, az esélyegyenlőség szem előtt tartásával. Alapszabályuk alapján elsődleges céljaik: oktatás és képzés, nem formális pedagógia, képességfejlesztés, figyelemfelhívás; kulturális tevékenység; a kulturális örökség megőrzése; a hátrányos helyzetű csoportok esélyegyenlőségének elősegítése; az euro-atlanti integráció előmozdítása. Szervezésükben 3 grúz fiatal önkéntes volt vendégünk, akik Grúzia európai uniós tagság iránti kérelméről, tagjelölt státuszával kapcsolatban tartott előadást.
Az Erasmus+program az Európai Unió oktatási, képzési, ifjúsági és sport programja. Erasmus+ pályázatainkat Monok Péter, koordinátor és a pályázatokban résztvevő diákok mutatták be.
Magyarország 20 éve az Európai Unió tagja címmel plakátkészítő versenyt hirdettünk. Sipos József vizuális történelem-földrajz és vizuális kultúra szakos tanár elnökletével döntöttek a győztes személyéről. A legjobb alkotást Kiss Dóra 6.A osztályos diák készítette. Gratulálunk!
Délelőtti programunkat már hagyományos módon, Varga Miklós a Vén Európa című szerzeményével zártuk, Rácz Márk 10. A osztályos diák előadásában. Felkészítő tanára: Fügéné Szádeczky Csilla.
A junior nagykövetek Kahoot játékok segítségével tesztelték a közönség európai uniós tudását, a nyertesek egy-egy ajándékcsomagot vehettek át.
Műsorunkkal egyidőben a szolnoki Europe Direct Iroda képviselői tartottak foglakozást az 5-8. évfolyamos diákok számára, valamint a földszinten elhelyezett standjuknál különféle európai uniós kiadványt kínáltak, és készséggel álltak az iroda képviselői a diákok rendelkezésére bármilyen uniós témájú kérdés esetén. Ezúton köszönjük a közreműködésüket. MH. 3. Krause Lajos Területvédelmi Ezred 68. vitéz Horgos Dezső Területvédelmi zászlóalj tagjainak közreműködésével diákjaink az iskolaudvaron kipróbálhatták az airsoft és lézer céllövészetet.
Műsorunkat követően a könyvtárban meghívott vendégeinket büfé várta „Európa ízei” címmel, majd a nagyelőadóban Ujvári Imre, Tiszafüred Város polgármestere és Nagy Krisztián, a together.eu oldal önkéntese részvételével Kerekasztal beszélgetés indult, melynek témája Magyarország 20 éve az Európai Unióban, valamint a közelgő EP választás volt.
Köszönjük, hogy ünnepségünket megtisztelte jelenlétével Ujvári Imre, Tiszafüred Város Polgármestere, valamint Sági István a Karcagi Tankerületi Központ igazgatója. Vendégünk még László Cecília, a Szolnoki Europe Direct Iroda vezetője és Nagy Krisztián, a together.eu oldal önkéntese.
Videók:
- rész KLG Európa nap 2024
2. rész KLG Európa Nap – Kerekasztal-beszélgetés