Pedagógus nap

Tiszafüred Város Önkormányzata 2017.06.01-én a Kovács Pál Művelődési Központba invitálta városunk pedagógusait, hogy méltó módon ünnepelhessük meg a pedagógus napot. A Tiszafüredi Óvodák gyermekeinek, valamint a Fekete László Zeneiskola növendékeinek műsorát követően került sor a Polgármesteri elismerő címek átadására. Gimnáziumunkból Dögei Imrénét javasoltuk elismerésre. Aranydiplomásként köszöntötték Kulcsár Istvánnét és Nagy Imrét.

DÖGEI IMRÉNÉ (Bondarenko Irina Viktorovna)

1982-ben a Harkovi Mérnök – Közgazdász Egyetemen mérnök közgazdász szakon kitüntetéses oklevelet vehetett át. Az egyetemen ismerkedett össze férjével, s követve őt költözött Magyarországra. Itt egy helyi üzemben, szakmájában helyezkedett el.

Dögei Imréné2

A tanári pályára történő orientációját tulajdonképpen az orosz anyanyelvének köszönheti. 1985 szeptemberétől az egyik helyi általános iskolában kezdte el a pedagógusi munkát, akkor még tanári képesítés nélkül, amelyet azóta is hivatásának tekint.
Az általános iskolában az orosz nyelvet tanította. 1987-re tudatosodott benne – a kollégái visszajelzései alapján is -, hogy a tanári pálya az, amit végezni szeretne a későbbiekben is, illetve a magyar nyelvben is eljutott arra a szintre, hogy magyar nyelven megszerezhesse a tanári képzettséget. 1990-ben már hivatalosan is tanárrá vált, miután megszerezte az orosz nyelv és irodalom középiskolai tanára végzettséget a Kossuth Lajos Tudományegyetem BTK karán.
1988-ban meghívást kapott a helyi gimnázium igazgatójától, hogy orosz nyelvet és – közgazdász képzettsége révén – gazdasági tárgyakat tanítson. Örömmel igent mondott a felkérésre, mivel kihívásnak érezte, hogy a felnőtt kor küszöbén járó diákokkal dolgozhasson.

A gimnáziumban az általános gimnáziumi osztályok mellett kereskedelmi szakközépiskolai osztályokat is tanított. Az alap tanórai oktatáson kívül orosz nyelvből lehetőséget kapott a fakultációs oktatásra is magasabb óraszámban. Továbbá a gazdasági – kereskedelmi tárgyak oktatásában jól tudta hasznosítani közgazdasági végzettségét is.
A rendszerváltást követően az orosz nyelv iránti érdeklődés csökkent, de érezte a késztetést újabb kihívásokra. Tekintettel arra, hogy középiskolai és egyetemi tanulmányai alatt is a francia nyelvet tanulta, így a francia nyelvtanári végzettség elérését tűzte ki célul. 1996-ban el is végezte a Kossuth Lajos Tudományegyetemen a francia nyelvtanári szakot.
2004-ben, illetve 2005-ben elvégezte a kétszintű érettségire felkészítő továbbképzéseket, melynek révén jogosultságot szerezett gazdasági tárgyakból, illetve orosz- és francia nyelvből emelt szintű érettségi vizsgáztatásra. Ezt követően minden évben megkapta a megbízást francia- és/vagy orosz nyelvből, valamint gazdasági tárgyból érettségi elnöki, vagy vizsgabizottsági tagságra.
Szakmai fejlődése érdekében – a 30 éve alatt – számos továbbképzésen vett részt, hiszen a tanári pályán történő helytálláshoz elengedhetetlen a folyamatos fejlődés, a naprakész tudás megszerzése. Francia nyelvből kétszer nyert ösztöndíjat nyári egyetemekre: 1995-ben Párizsba az Alliance Francaise-hez „Nyelv, kultúra és módszertan” témában, majd 1997-ben Montpellier-be az Institut Méditérranéen d’Etudes Francaises-hez, ahol elvégezte a „Francia nyelv, irodalom, didaktika és módszertan a francia nyelv tanításában”. Ezt követően 1999-ben a Louvain-i Katolikus Egyetemre kapott ösztöndíjat a „Francia nyelv, mind idegen nyelv, didaktika” témában.

Tanári pályafutása alatt hét osztálynak volt osztályfőnöke. Ezek mindegyike kereskedelmi-közgazdasági osztály volt, hiszen a szakmai tárgyakat az egész osztálynak oktatta.
Az elmúlt években több diákja is sikeres nyelvvizsgát tett francia nyelvből. Tanítványai rendszeresen részt vesznek tanulmányi versenyeken, ahol szép eredményeket érnek el, az idei tanévben megyei 3. helyezést ért el egy diákja.
Rendszeresen készíti tanítványait különböző versenyekre, ahol a tárgyi tudás mellett más készségekre és képességekre illetve a kreativitásukra is szükségük van a diákoknak. Egyik ilyen verseny, amelyen képviselteti magát a francia csoport a Verssel-dallal határok nélkül elnevezésű megyei rendezvény.

A tárgyi tudás mellett fontosnak tartja, hogy a diákok más oldalukat is megmutathassák. A tavalyi évben a Francia Intézet által Frankofon napok keretében rendezett énekverseny, amelyre kb. 300 diák jelentkezett az ország iskoláiból, s a döntőbe 13 diák jutott be, köztük egyik az övé. A Thalia színházban rendezett döntőn az ötödik helyezést érte el tanítványa. A díj, a két hetes nizzai nyári egyetem volt. Az idén az országos szavaló- és énekversenyen, a versmondók közül diákja második helyezett lett.
Iskolánkban már több mint két évtizede hagyomány a kulturális nap, melyen francia csoportjaival minden évben színvonalas műsorral lép fel. Részt vesznek a diákjai a városi francia kör rendezvényein, a házi fordítói versenyeken, valamint az orosz szakkör részére teadélutánokat szervez.
Immár pályafutása utolsó szakaszában jár, de a kezdeti lelkesedése ma is változatlan. Elhivatott pedagógusként elismerés övezi munkáját a kollégái és az iskolavezetés részéről egyaránt.

KULCSÁR ISTVÁNNÉ (Német Róza)

Kulcsár Istvánné Egyeken született 1943. 12. 10-én 4. lánygyermekként. Édesapja nehézgépkezelőként dolgozott, édesanyja a gyerekeket nevelte. Nővérei a tanítónői, könyvelői és egészségügyi dolgozói pályát választották. 1967. július 15-én házasságot kötött, mely házasságból három fiúgyermekük született.
Általános iskolai tanulmányait az egyeki Újtelepi Általános Iskolában, a gimnáziumot pedig a tiszafüredi Kossuth Lajos Gimnázium reáltagozatán végezte. Itt döntötte el, hogy a matematika mellé az ábrázoló geometriát választja, és középiskolai tanár szeretne lenni.

Felsőfokú tanulmányaimat a Szegedi József Attila Tudományegyetemen matematika-ábrázoló geometria szakon szerezte, majd az ELTE-n fizika szakot végzett.
A Kossuth Lajos Gimnázium Kollégiumában való elhelyezkedésénél nagy segítségére volt, hogy az egyetemi évek alatt részt vett a kollégiumi nevelő speciális kollégiumi előadásokon.

Tanári pályája:
– Pályáját a biharkeresztesi Bocskai István Gimnáziumban kezdte 1967-ben. Kezdő tanárként szakmai segítség nélkül az első tanévben három osztályt kellett fölkészítenie érettségire, akiket addig szakképzett középiskola tanár nem tanított. Szakmai sikerként élte meg az itt töltött éveket. Innen családi okok miatt kellett hazaköltöznie Tiszafüredre.
– A tiszafüredi Kossuth Lajos Gimnázium kollégiumában kollégiumi nevelőként tudott elhelyezkedni. Több mint tíz évet töltött itt.
– 1983-ban a gimnáziumban megüresedett egy matematika-fizika szakos állás, melyet azzal a feltétellel tölthetett be, hogy megszerzi a fizika szakos képesítést.
– 1983-86-ig az ELTE levelező tagozatának hallgatója volt a kiegészítő fizika szakon. 1986 júniusában megkapta a másoddiplomáját. Lehetősége nyílt az iskolában mind a három képesítését használni. A matematika és fizika mellett taníthatta fakultációs tárgyként az ábrázoló geometriát és műszaki rajzot is.
– 1995-ben betegség miatt kényszerült nyugdíjba vonulni.
Munkássága során sok fiatalt nevelt, tanított és korrepetált, így segítve őket, hogy tanulmányaikat sikeresen befejezhessék. Egykori, továbbtanuló diákjai több alkalommal keresték meg szakmai segítségért. A 2016/17-es tanév 2. félévében újra belekóstolhatott a pedagógiai munkába, jelenleg óraadóként tanít a régi iskolájában.

NAGY IMRE

1945. január 3-án született Mezőtúron. Az általános iskolát Túrkevén és Tiszafüreden, a gimnáziumot Tiszafüreden és Törökszentmiklóson végezte.
1963-ban az érettségit követően munkába állt, a tiszaszentimrei általános iskolában tanított 1969. január 31-éig. Munka mellett, levelező tagozaton, matematika-fizika szakon megkezdi tanulmányait a Szegedi Tanárképző Főiskolán. 1967-ben kapja meg diplomáját, majd a Nyíregyházi Tanárképző Főiskolán további bővíti tudását és történelem szakot végez. A Kossuth Lajos Tudományegyetemen később a szakjaiból egyetemi végzettséget szerez. A Kossuth Lajos Tudományegyetemen pedagógia szakos előadó oklevelet is szerez.

Nagy Imre

Felesége Ladányi Julianna, orosz-angol szakos tanár, már nyugdíjas. Két lányuk született: Dr. Nagy Emőke vegyész és Nagy Ildikó, közgazdász és adótanácsadó.
Dolgozott a Tiszaszentimrei Általános Iskolában, a Tiszafüredi Járási Hivatal Művelődésügyi Osztályán, a Tiszaszőlősi Általános Iskolában, valamint 1982 – 2008-ig a tiszafüredi Kossuth Lajos Gimnáziumban.

Több éven keresztül a tiszafüredi Járási Tanács VB. Művelődésügyi Osztályának személyzeti vezetője. 1975. február 1-jétől augusztus 15-ig a Kiss Pál Általános Iskola tiszaszőlősi tagiskoláját vezeti, mint igazgatóhelyettes, majd 1982. augusztus 15-ig a tiszafüredi Járási Hivatal sportfelügyelője. 1982. augusztus 16-ától a Tiszafüredi Kossuth Lajos Gimnázium kollégiumát vezeti igazgatóhelyettesként 1990. július 31-ig. Eredményes igazgatói pályázat után a képviselő-testület 1990. augusztus 1-jével megbízza a gimnázium igazgatói feladatának ellátásával. 1995. augusztus 1-jétől tanári feladatokat lát el, szaktárgyait tanítja. 2005. január 3-a óta nyugdíjas.
Karizmatikus tanáregyéniség. Felhalmozott tudását az új generáció számára is hasznosítja, ugyanis az idei tanévben visszacsábították a gimnáziumba matematika tantárgyat tanítani. A gimnáziumban tanuló diákokon kívül –nagy örömére- unokái is számítanak rá nem csak, mint nagyapára, hanem pedagógusként is.

A kitüntetésekhez szívből gratulálunk!
Köszönetünket fejezzük ki Ujvári Imre polgármester úrnak, valamint Sági István tankerület igazgató úrnak a pedagógus nap megrendezéséhez nyújtott anyagi támogatásáért.

Dr. Pásztorné dr. Vass Anikó