Beszámoló írországi utazásunkról + Videó
2022 októberében iskolánk egy újabb Erasmus nemzetközi partnerségi pályázatot nyert, amelyben ír, török, lengyel és horvát partnerekkel fogunk együtt dolgozni a természettudományok témakörében. (STEAM oktatás)
Az első találkozónak, ami 2023. január 17. és 21. között került megrendezésre, az írországi Ballina városa adott otthont. A mobilitáson ketten vettünk részt Hajdu Éva Mónikával a Kossuth Lajos Gimnáziumból.
Már Dublin repterén találkoztunk a legtöbb partnerrel, ahonnan közösen utaztunk át az ír szigeten. Ballina városában megismerkedtünk a horvát tanárokkal, majd elkezdtük a közös munkát. Először az ír intézmény jártuk be, minden osztályba bemehettünk. A diákok nagy érdeklődéssel fogadtak minket. Megismerhettük szokásaikat, betekintést kaphattunk az oktatási rendszerük sajátosságaiba, kultúrájukba. Dalokat, mondókákat hallgattunk meg, valamint a nebulók is információkat szerezhettek a pályázatban részt vevő országokról.
A török koordinátor bemutatta a projekt célkitűzéseit, lényegét, körvonalaztuk az elvégzendő feladatokat a hozzájuk kapcsolódó témakörök tartalmával együtt. Közösen értelmeztük a költségvetés kérdéses részeit, beszéltünk a mobilitás napjainak és a résztvevők számáról, a vendégfogadások természetéről és értékeléséről. Megbeszélést tartottunk a soron következő találkozókról, lefixáltuk a dátumokat is. A következő találkozó Magyarországon, az iskolánkban kerül majd megrendezésre, ahol a témakör a természetismeret és a művészetek kapcsolata lesz. Ezzel kapcsolatban tájékoztattam a jelenlevőket az utazási és szálláslehetőségekről, valamint javaslatot tettem a programra is. A partnerek együttesen alkottak feladatokat, amiket majd a találkozó alatt elvégezhetünk a diákokkal. A magyar találkozó után októberben pedig majd törökországi látogatásra kerül sor, amellyel kapcsolatosan fontos információkat kaphattunk: utazási eszközöket, módokat beszéltünk meg, valamint körvonalaztuk a tevékenységeket is.
A formális megbeszéléseken kívül volt időnk a kötetlen társalgásra, egymás megismerésére is a közös ebédek és vacsorák folyamán. Bár mi a horvát partnereken kívül már mindenkit ismertünk, általában a partnerek nem ismerték egymást, így a mobilitás kiváló alkalmat teremtett a kapcsolatépítésre. Különféle programokat szervezett nekünk az ír koordinátor: több helyre ellátogattunk, amely az ír történelemmel, kultúrával áll kapcsolatban: ilyen volt a vidéki élet múzeuma, egy világítótorony és egy gyapjúfeldolgozó üzem is, valamint Downpatrick Head szakadó partja a hatalmas szikláival.
Tiszafüred, 2023. január 23.
Monok Péter
Erasmus+ találkozó a Kossuth Lajos Gimnáziumban + Videó
2023. április 22 és 27. között a Promoting interest in STEAM subjects to reduce the gender gap című nemzetközi partnerségi projekt résztvevői ( török, lengyel, ír és horvát tanárok és diákok) néhány napot töltöttek nálunk, hogy részesei legyenek a pályázat első rövid távú diákmobilitásának.
A projekt, amint a címe is mutatja, a természettudományos tantárgyakkal van szoros kapcsolatban, ezen belül pedig vizsgálja a férfiak és nők közötti esélyegyenlőséget az élet több területén. A magyar találkozó alatt a STEAM oktatás művészeti szegmensével ismerkedtünk.
Az első együtt töltött napon a delegációt a Várkerülethez vittük: itt a Halászbástyát néztük meg, majd pedig „icebreaker” feladatokkal alakítottuk ki a megfelelő légkört az eredményes együttműködéshez. Ebéd után a Csodák Palotájába buszoztunk el, itt interaktív show segítségével tanulmányozhattuk a természet néhány törvényszerűségét. A Hősök terén és a Vajdahunyad várban tett rövid séta után elindultunk Tiszafüredre, ahol a vacsoránkat az Öreg Halász étteremben fogyasztottuk el. Innen mentünk el a szállásra, a Tiszaörvényen található Hableány hotelbe.
A találkozó második napját az iskolában kezdtük, ahol a megnyitó után néptáncbemutatót és táncházat tartottunk, majd diákjaink vezették körbe a látogatóinkat az iskolában. Ezután power point prezentációk következtek: először bemutattuk egy prezi segítségével országunkat, régiónkat, majd egy előadást tartottunk a férfi és a női agy közötti különbségekről. A rövid tízórai szünet után a külföldiek rendeztek kiselőadásokat híres női tudósaikról. A Molnár vendéglő finom büféebédjének elfogyasztása után Szűcs Imréhez és családjához sétáltunk, ahol fazekas bemutató várt ránk. Több diáknak lehetősége volt a korongozást is kipróbálni. Az est első részében a Hableány Vigadóban töltöttük az időt, ahol a diákok bowlingoztak, ping-pongoztak, léghokiztak és biliárdoztak a magyar diákokkal közösen. A finom Hableányos vacsora után pedig karaoké partit rendeztünk, ami 10 óra után ért véget.
A harmadik napon Egerbe utaztunk el, hogy megismerkedjünk a város látnivalóival. Sajnos itt az időjárás nem volt a legjobb, a szabadprogramot esőben kellett megtartanunk. Később a diákjaink kis csoportokban kísérték végiga vendégeket a városon, így ismertetve meg őket a barokk város nevezetességeivel. Átázott- átfázott tagjainkat az egerszalóki Saliris fürdőben melegítettük fel, majd a füredi Molnár vendéglőben fogyasztottuk el bőséges vacsoránkat.
A negyedik együtt töltött napon a küldöttség tagjai a délelőttöt az iskolában töltötték. Először Bridget Riley művészetével ismerkedtünk, aki az optikai illúziók nagy mestere, majd a magyar diákok vezetésével a csapat tagjai készíthettek is ilyen jellegű alkotásokat. Rövid sütiszünet után a diákok betekintést kaptak a méta sport alapjaiba, valamint együtt röpizhettek és kosarazhattak a gimis tanulókkal.
Az iskolai menzán elfogyasztott gyrosz ebéd után a csapat az Albatrosz kikötőbe sétált ki, ahol néhány önként jelentkező külföldi tanár vezetésével motorcsónak túrára mentünk. Az időjárás itt kegyes volt hozzánk. Ezután magyar diákok vitték haza a külföldi tanulókat néhány órára, a tanároknak pedig szabadprogram volt. Este hét órakor kezdődött a suliban a pizzaparti, kalózos tematikában. Az estet 10 órakor zártuk.
A búcsú pillanataiban szem nem maradt szárazon mivel számtalan barátság szövődött az itt töltött napok alatt a résztvevők között.
Monok Péter