2025. május 16-17-én került megrendezésre első ízben a Magyar Vegyipari Szövetség (MAVESZ) és a Szabó Szabolcs Emlékére Alapítvány közös szervezésében a MAVESZ-Sz2A projektverseny döntője, melynek idén a BME adott otthont. A verseny a klímasemlegesség – fenntarthatóság – kémia témája köré épült.
Az eredményhirdetésen két fődíjat és 4 különdíjat osztottak szét, valamint egyet a közönségszavazatok alapján, a többi résztvevő oklevelet kapott. A felkészítő tanárok munkáját külön kiemelték és jutalmazták.
Egyedül a mi gimnáziumunkból indult két csapat is, és mindkettő munkáját érdemesnek találták az országos bemutatkozásra. Az Árnyék Boglárka, Kovács Gréta Anikó 10. C, Szepesi-Gacsal Anna, Seress Miléna 10. B osztályos tanulók alkotta Cseppkémikusok csapata öt település csapvízének összetételét vizsgálta, és ezzel 9. helyezést értek el. A Farkas Noémi, Varga Kinga Vanessza 10. A, Kiss Blanka, Kovács Cintia 10. B osztályos diákok BlaNoVaCi csapata pedig tejminták vizsgálatával foglalkozott, munkájukkal 11. helyezettek lettek. Szoros verseny volt, alig néhány pont különbség volt a 6. helyezett és a saját csapataink között. Szeretettel gratulálunk a csapatok tagjainak és felkészítő tanáruknak, Szabóné Gyöngy Gyöngyinek.















A verseny első fordulójában esszé formájában kellett a projektet bemutatni. Emellett rövid PowerPoint bemutatót és kisfilmet is készítettek a diákok azokról a kísérletekről, mérésekről, melyeket a nagyiváni Vízműnél, illetve a tiszafüredi Kuntejnél végeztek, majd a gimnáziumban is megmutattak.
A beküldött pályamunkájuk alapján a jelentkezők közül csupán 14 csapat kapott meghívást a döntőbe. Itt először flash prezentáció formájában ismertették a csapatok a témájukat, majd egy saját bemutatóstandon mutatták be a projektjük során elvégzett kísérleteiket. A standon a szakemberekből álló zsűri kérdéseire is válaszolniuk kellett, akik igen részletesen érdeklődtek a diákok projektjeiről. A workshophoz előzetesen dekorációkat, plakátokat, rejtvényeket, totókat, kahoot teszteket is készítettek a csapatok a zsűri, illetve a többi csapat tagjai és tanárai részére. Emellett lehetőségük volt a többi csapat munkáját, méréseit, kísérleteit is megnézni, kipróbálni, így sokrétű ismeretre tehettek szert más iskolák tanulóitól.
Nagyon büszke vagyok a lányokra, hiszen tizedikesekként gyönyörűen helyt álltak a nagyrészt tizenegyedikes, illetve technikumi tanuló között is.
A verseny során kémiával és fenntarthatósággal kapcsolatos előadásokat is hallgathattunk, megismertük a verseny szponzorait és munkájukat, valamint látványos kémiai, fizikai kísérleteket láttunk.
Köszönjük a Tiszamenti Regionális Vízművek és a Kuntej Zrt. munkatársainak a projektünkhöz nyújtott szakmai segítséget, és hogy a projekthez, a gimnáziumi bemutatóhoz, valamint a döntőhöz biztosították a speciális eszközöket és vegyszereket.
Szabóné Gyöngy Gyöngyi
felkészítő tanár